תפריט

הרוחות של יד אליהו

ההיכל המיתולוגי של מכבי

22/03/2018

ראשי > ההיכל המיתולוגי של מכבי

ההיכל המיתולוגי של מכבי
פעם שאלתם את עצמכם מהי מהותו של המועדון הצהוב? מהן היריבויות המיתולוגיות? המשחקים הזכורים ביותר? הרגעים המתוקים ביותר? מיהו השחקן הכי גדול אי פעם בצהוב-כחול? סדרת הכתבות "מבוא למכבי" נמשכת עם ההיכל המיתולוגי. 

55 שנים, שני שיפוצים, שלושה שמות ומעל לכל מבצר. היכל מנורה מבטחים הוא אחד המגרשים המוכרים ביותר ברחבי אירופה. ההיכל הקסום ראה את הכל, מהמשחקים הכי צמודים ועד לאלה ששברו כל שיא אפשרי, שהפכו לקלאסיקה בן רגע בדרך לפנתיאון הכדורסל. מזה כמה עשורים שזה ה-מקום להיות בו, במיוחד בימי חמישי בערב, כאשר שמו של ההיכל המיתולוגי הפך נרדף לשמו של המועדון.
ההיכל המיתולוגי של מכבי

איך הכל התחיל?

היכל הספורט נבנה ב-1963 בשכונת יד-אליהו בתל-אביב ונחנך במשחק כדורסל בין נבחרות ישראל ויוגוסלביה. בשנותיו הראשונות היה זה מגרש פתוח ובו כ-5,000 מושבים על יציעי בטון. בסוף שנות ה-60 עבר המתקן שיפוץ יסודי ולמעשה נבנה מחדש, כשלמבנה התווסף היציע העליון המכיל כ-5,000 מקומות ישיבה נוספים והוא הפך לאולם מקורה – הראשון מסוגו בארץ.

החל מעונת 1972/3 הפך ההיכל לביתה הקבוע של מכבי. ב-1972 נחשב המבנה לאחד ממתקני הספורט המשוכללים והמתקדמים באירופה ואירח את גמר גביע אירופה לאלופות. גם ב-1994 אירח ההיכל את גמר האלופות וב-2004 נערך בו הגמר האירופאי השלישי, כשמכבי ת"א הביסה את סקיפר בולוניה ב-44 הפרש לעיני 11,000 צופים מוטרפים.

dfgsdf

שינוי השם והשיפוץ האחרון

בעונת 2003/4 רכשה חברת הסלולר "נוקיה" את הזכויות על שם האולם, שנקרא "היכל נוקיה" במשך כ-10 שנים. בינואר 2015 רכשה את הזכויות על שמו חברת הביטוח "מנורה מבטחים" לתקופה של שמונה שנים.

בין 2005 ל-2007 עבר ההיכל שיפוץ אדריכלי רחב היקף, שהפך אותו לקומפלקס משוכלל ומפואר. כיום בהיכל למעלה מ-11,000 מקומות ישיבה, והוא כולל 24 תאים פרטיים כנהוג ב-NBA. במעטפת החיצונית של ההיכל נפתחו מסעדות, בתי קפה וחנויות שונות, בהן החנות הרשמית של מכבי ת"א.

ההיכל המיתולוגי של מכבי

היכל הספורט ביד-אליהו מוכר בכל רחבי אירופה כאחד המגרשים הביתיים והחמים ביותר. ברצף מדהים, שהחל ב-1977 והסתיים ב-1983, למשל, לא הפסידה שם מכבי ולו משחק אחד בגביע אירופה! לאורך השנים ידע ההיכל מותחנים, הצגות, אכזבות, שיאים ותארים שריגשו מדינה שלמה, והפך לחלק בלתי נפרד מהווי החברה והתרבות הישראלית.

כל משחקיה הביתיים של מכבי תל אביב ביורוליג ובליגה נערכים בהיכל מנורה מבטחים. זהו גם האולם העיקרי בו הקבוצה מתאמנת. מאחר שהוא בבעלות עיריית תל אביב, נערכים בו גם מופעים ופסטיבלים רבים, לכן נאלצת לעיתים הקבוצה לנדוד באימונים לאולמות חלופיים: אולם הדר יוסף בתל אביב ואולם וינטר ברמת גן.

dfgsdf

קישור ×