תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים

יום העצמאות 1958 - המשחק הראשון של מכבי באירופה!

23 באפריל 1958. מדינת ישראל מתרגשת לקראת חגיגות העשור להיווסדה. ובינתיים, אי שם בבוקרשט, מכבי ת"א אלופת ישראל יוצאת למשחקה הראשון במסגרת גביע אירופה.

24/04/2015
ראשי · היסטוריה · יום העצמאות 1958 - המשחק הראשון של מכבי באירופה!
יום העצמאות 1958 - המשחק הראשון של מכבי באירופה!
מאת אורן דניאלי
 
23 באפריל 1958. מדינת ישראל מתרגשת לקראת חגיגות העשור להווסדה. ובינתיים, אי שם בבוקרשט, מכבי ת"א אלופת ישראל יוצאת למשחקה הראשון במסגרת גביע אירופה. המשחק הזה נדחק לקרן זווית. עיתונאים לא יצאו עם מכבי, שידור חי ברדיו כמובן שלא היה אופציה. אף אחד לא היה מאמין ככל הנראה שבכך מתחיל מסע שכיום עבר את קו ה-800 משחקים, 6 גביעים, 9 סגנויות ואין ספור משחקים מפוארים.
 
גביע אירופה לאלופות בעונתו הראשונה הורכב מ-23 קבוצות אשר חולקו תחילה ל-4 אזורים גיאוגרפים ששוחקו בשיטות שונות:
  • הבית הצפון מזרחי הורכב מאלופות ברה"מ, מזרח גרמניה, פולין ופינלנד. 
  • הבית המרכז אירופי הורכב מאלופות שוויץ, צ'כוסלובקיה, אוסטריה, הונגריה, איטליה והולנד.
  • הבית הדרום מזרחי הורכב מאלופות סוריה, לבנון (שפרשה מהטורניר בטרם החל), בולגריה, יוון, רומניה, טורקיה, יוגוסלביה ו...מכבי ת"א.
  • הבית הדרום מערבי הורכב מאלופות בלגיה, לוקסמבורג, צרפת, פורטוגל וספרד.
 
מרבית הקבוצות שהרכיבו את המפעל בעונתו הראשונה נעלמו ממפת הצמרת האירופית. מי כן מוכרת לנו עד היום? אולימפיה מילאנו שאותה אנחנו מכירים בשמות הספונסרים השונים שלה במהלך השנים כמו זימנטל, טרסר, בילי, סטפנל, ארמני ועוד. היא אותה קבוצה אשר מכבי הדיחה בסדרת ההצלבה של 2014. ריאל מדריד גם הייתה שם בעונה הראשונה, אולימפיה לובליאנה גם כן וגם וילרבאן הצרפתית.
 
הבית הדרום מזרחי שמכבי ת"א הייתה כלולה בו שוחק בשיטה הבאה: סיבוב המוקדמות הראשון הפגיש 2 קבוצות: אלופות סוריה ולבנון כאשר הלבנונים פרשו. אל הסורים אשר עלו לסיבוב השני הצטרפו 5 האלופות האחרות למעט מכבי ת"א שקיבלה בהגרלה כרטיס חופשי לשלב הסופי של הבית, אליו העפילו אקדמיק סופיה מבולגריה, צ.צ.א בוקרשט מרומניה, לובליאנה ו...מכבי. הצהובים שאומנו ע"י יהושע רוזין הוגרלו לשחק בשיטת בית חוץ מול צ.צ.א בוקרשט הרומנית כאשר המנצחת תצטרף למנצחת בדו קרב שבין אקדמיק ללובליאלנה בדרך לרבע הגמר של המפעל - 8 הגדולות. אגב, בעיתונות התקופה הודגש כי הגומלין בישראל ייערך באצטדיון ר"ג "לאור חשמל".
 
שלושה ימים לפני המשחק הגיעה מכבי ת"א לבוקרשט, שם תכננה הקבוצה לשחק בנוסף גם משחקי ידידות. מכבי התכוננה באופן מיוחד למשחק, שכן בטורניר גביע האלופות הוחלה החוקה החדשה לפיה זמן ההתקפה מוגבל ל-30 שניות וחניכיו של יהושע רוזין היו צריכים להתאים את עצמם לכך. גם בקהילה היהודית בבוקרשט התכוננו להגעתה של הקבוצה הישראלית והתרגשו מכך מאוד.
 
בוקרשט, 23 באפריל 1958, אולם הכדורסל "פלורצקה" בבוקרשט, המשחק ה-1 של מכבי באירופה אי פעם יוצא לדרך לעיניי 5000 צופים - הכי הרבה קהל שמכבי ת"א נתקלה בו עד אז במשחק רשמי. השופטים היו מבולגריה ויוגוסלביה ובמחצית הוליכו הרומנים 38:37 בלבד כאשר תני כהן מינץ הצעיר, רלף קליין וזוהר כהן שיחקו היטב. ואז הגיעה המחצית השנייה. מכבי קרסה במחצית הזו, ולא פחות מאשר 7 שחקנים שלה הוצאו מן המשחק בגלל עבירות. כתוצאה מכך מצאה עצמה מכבי בדקות הסיום משחקת עם 4 שחקנים בלבד. האם היה מקום להדביק למכבי כ"כ הרבה עבירות? לא ברור. עיתונאים מישראל כאמור לא היו במגרש, ובמברק אשר נשלח לארץ נאמר כי השופטים היו חד צדדיים מאוד כנגד מכבי. בסיום 84-65 לאלופה הרומנית ומכה לא קטנה למכבי.
 
קלעו למכבי: קליין 18, כהן מינץ 12, דוד פריש וזוהר כהן 8 כ"א, אברהם שניאור 7, חסיד אמר ומילשטיין 4 כ"א. בלטו בקרב הרומנים: פולברט 19, נאדף 18 , פודור וניקולסקו 16 כ"א.
 
מכבי לא חזרה לארץ מיד לאחר המשחק. במקור תכננו המכבים לפגוש למשחק ידידות את אלופת יוון בדרך ארצה אולם היוונים ביטלו את המשחק. מכבי ביקרה בבית הכנסת בבוקרשט ולאחר מכן קיימה גם משחק ידידות נגד דינאמו בוקרשט והפעם - ניצחון צהוב 73:71. 
 
מספר ימים לאחר המשחק חזרה מכבי לארץ. את אצטדיון ר"ג החלו להכין לקראת משחק הגומלין. בעיתונות הספורט נכתב כי "כולנו תקווה שהאירוח יעבור כהלכה על מנת להוכיח כי אנו יודעים לארח אירועי ספורט בינ"ל מהסוג הזה".  מכבי הייתה צריכה לנצח במעל 19 הפרש אולם הפסידה גם בגומלין ובכך סיימה את הופעותיה באירופה. הרומנים המשיכו לרבע הגמר שם הודחו ע"י אקדמיק סופיה (במשחק החוץ בבולגריה הם ניצחו 78-77....).
 
ומכבי? יחלפו עוד כמה שנים שבהן מכבי תכשל פעם אחר פעם בלעבור את הסיבוב הראשון עד שב-1967 עם הגעתו של טל ברודי תצא הקבוצה למסע אירופי נפלא בגביע המחזיקות שיסתיים בהפסד בגמר. ב-1968 החלה הקבוצה לעבור סיבובים ולהצליח גם בגביע האלופות. 19 שנה מאוחר יותר, ב-1977, תגיע מכבי לצמרת האירופית והיתר - היסטוריה.
 


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×