תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

כמה טוב שבאת הביתה: אריק בראילובסקי חוזר ללבוש צהוב

אריק בראילובסקי חוזר לבית הצהוב וילמד בביה"ס לכדורסל של דור העתיד בסניפי אליאנס ולב ת"א. "באתי לסגור מעגל בבית שגידל אותי ובו צמחתי, כדי לגדל את השחקנים הבאים".

27/08/2018
ראשי · נוער · כמה טוב שבאת הביתה: אריק בראילובסקי חוזר ללבוש צהוב
כמה טוב שבאת הביתה: אריק בראילובסקי חוזר ללבוש צהוב
בראילובסקי אוטוטו מתקרב לסגור חצי יובל בענף הכדורסל כמאמן או כמו שהוא מגדיר את עצמו, כמלמד, והחליט שהוא רוצה לסיים את הקריירה במקום שבו הכל התחיל מבחינתו, במכבי ת"א. כמובן שחשוב לו שידעו: "אני לא מתכוון לפרוש בקרוב, אני אאמן עד שלא אוכל לעמוד יותר על הרגליים, אבל אסיים את הקריירה במכבי". 

איך התחילה קריירת האימון שלך?
התחלתי לאמן כנער בן 16 שנה בלבד. בגיל 14 הצטרפתי לקבוצת הנוער של מכבי ר"ג כשחקן ואחרי שנתיים התחלתי לאמן במועדון, זיהו אצלי את הפוטנציאל כמאמן. בקבוצתי הראשונה כמאמן, אימנתי את שחקן העבר של מכבי ת"א, דורון ג'מצ'י. אז ג'מצ'י היה בענף הכדוריד, אני הבאתי אותו לכדורסל.

באילו מועדונים נוספים אימנת עד היום?
אחרי 5 שנים כמאמן במכבי ר"ג הגעתי למכבי ת"א כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער ואימנתי את קבוצת הנוער (מכבי דרום בזמנו), נערים וילדים. אחרי 15 שנה בתפקיד הייתי סקאווטר של הקבוצה הבוגרת ואיש הסטטיסטיקה. המשכתי כמאמן ראשי ועוזר מאמן בקבוצות בוגרות של המועדונים אליצור נתניה והפועל אילת. אח"כ הגשמתי חלום ופתחתי בי"ס לכדורסל בעין גדי שבדרום. היום אני גם פרשן כדורסל.

למה החלטת רק בגיל 14 להצטרף לקבוצת כדורסל?
עד גיל 14 שיחקתי כדורגל. שמואל יעקובסון (סם הקוסם) ז"ל, היה קרוב משפחה שלי והוא אמר לי לעזוב את הכדורגל בגלל שאני גבוה והביא אותי למכבי ר"ג לשחק.

אלו שחקנים אימנת בעבר?
גידלתי המון שחקנים, ביניהם: עודד קטש, דורון ג'מצ'י, ליאור ארדיטי, אבי שילר, גלעד כץ, אמיר כץ, איציק כהן, חן ליפין, אורי כהן מינץ, דרור כהן ועוד הרבה טובים.מה תביא לבי"ס לכדורסל של מכבי ת"א, איך ייראו האימונים שלך בעונה הקרובה?
אני אביא לימוד כדורסל ולא אימון כדורסל תוך חינוך. חשוב לי להגיד, אני אלמד כדורסל ולא אאמן כדורסל. אני נתתי לשחקנים בארץ אתת מה שעשה להם קריירה. בחנתי ולמדתי תנועות שהיו לשחקנים גדולים באירופה כמו ניקו גאליס או דראזן פטרוביץ' ואחרים, ויישמתי את התנועות על השחקנים שלימדתי. התאמתי לשחקנים שלי את התנועות שמתאימות להם. אני מסתכל על שחקנים ומלמד אותם את מה שהם צריכים. לימוד יסודות, תנועות ובסיס אלו הדברים שיעשו ילד שחקן.

מה ההבדל בין מאמן ומלמד מבחינתך, למה חשוב לך כל כך שנבדיל?
אני מחזיק בשיא הגביעים והאליפויות של מחלקת הנוער, בלי תרגיל קבוצתי אחד במגרש. המטרה היא לתת לשחקן לבוא לידי ביטוי, להבין אותו, את ההתנהגות שלו, התנועות וההבנה שלו את המגרש. הקבוצות במחלקות הנוער ובביה"ס לכדורסל שהקמתי היו עושות אצלי רק פיק אנד רול. אני רואה שצריך קודם ללמד ואז לאמן. תהליך האימון מתחיל מגיל נוער לדעתי, וגם אז יש לחלק 50 אחוז אימון ו- 50 אחוז לימוד, שאר הגילאים הנמוכים יותר, 20 אחוז אימון ו- 80 אחוז לימוד. לימוד מבחינתי הוא קודם כל הבסיס, יסודות, לעבוד על זה כל הזמן ברבדים שונים. עודד קטש עשה קריירה על הקרוס אובר שלימדתי אותו, נקרא שינוי כיוון יגוסלבי. מוטו שלימדתי את קטש, תן למגן להגיב למה שאתה רוצה שיגיב.

למה החלטת לחזור לאמן ילדים קטנים?
הקמתי בי"ס לכדורסל בעין גדי, עשיתי שליחות במשך 14 שנה והגשמתי חלום. אחד החלומות הנוספים שלי הוא לסגור מעגל במכבי ת"א שהיה הבית שלי, איפה שצמחתי. הרגשתי שצריך לחזור לפה ולהצטרף לביה"ס לכדורסל.

מיהו מבחינתך השחקן האולטימטיבי?
עודד קטש לדעתי היה קרוב למושלם. להיות שחקן זה פאזל של 1000 חלקים, קל לדעת מי לא יהיה שחקן, קשה לדעת מי יהיה שחקן. בכל זאת זה תהליך, קרוב לוודאי שמאמן או כל איש מקצוע אחר לא יהיה יכול להרכיב את כל אלף החלקים בדרך לשחקן האולטימטיבי, אבל תמיד צריך לחלום, מי שלא חולם לא מגיע, וגם אנחנו כמאמנים בענף צריכים לחלום לגלות את השחקן שבעבודה קשה יהיה השחקן האולטימטיבי. 

לסיום, חמישה טיפים שיש לך לתת לכל שחקן כדורסל
א. אל תצפה שמי שיעשה אותך שחקן הכדורסל זה המאמן- אתה תעשה את עצמך שחקן. האימונים זה רק דוגמא למה שאתה צריך לעשות בבית.
ב. לא לפחד מכישלון- מי שמפחד מ"דוד כישלון", לא יזכה לראות את "דוד מצליחון" לעולם.
ג. לא לחשוב על הפעולה האחרונה שעשית במשחק, אלא רק קדימה.
ד. לבוא ראשון לאימון וללכת אחרון.
ה. אתה תמיד יכול לשפר את היכולת שלך – השמיים הם הגבול.
ו. "אני פשוט חייב עוד טיפ נוסף": תרקוד עם הכדור על המגרש.

מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×