תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

מכבי סיירה במחנה המוות חלמנו

השחקנים, המאמנים ואנשי הצוות ערכו סיור מודרך במחנה ההשמדה הראשון בו נרצחו אנשים בגז, 98% מתוכם יהודים. לעולם לא נשכח

06/09/2019
ראשי · חדשות · מכבי סיירה במחנה המוות חלמנו
שחקני מכבי FOX תל אביב, המאמנים ואנשי הצוות ערכו בבוקר שלאחר נחיתתם בפולין סיור במחנה ההשמדה חלמנו, המרוחק כשעה נסיעה מהעיר וולוצלאבק בה נערך טורניר ההכנה הראשון. חלמנו היה המחנה הראשון בו רצחו הנאצים יהודים באמצעות גז והאתר הראשון בו נערכה ההשמדה במקום קבוע. העיר וולוצלאבק הייתה המקום הראשון בשטחי הכיבוש הנאציים בו הוכרחו היהודים לענוד את הטלאי הצהוב הידוע לשמצה, המקור לצבע הצהוב של מדי מכבי. 

במחנה המוות חלמנו הומתו מאות אלפי בני אדם, כ-98% מהם יהודים, ובמקום נעשה שימוש במשאיות גז בהן נדחסו גברים, נשים וטף ונחנקו למוות באדי המפלט. משלוח היהודים הראשון הגיע למחנה ב-7 בדצמבר 1941, בדיוק ביום בו מעברו השני של העולם תקפו היפנים את בסיס הצי האמריקני בפרל הארבור. כיום חלק גדול משרידי המחנה נהרסו ובמקום קיים מוזיאון, אנדרטה ומצבות המזכירות את הזוועות שהתרחשו בו.

אנשי המשלחת, שהגיעו לבושים כולם במדי המועדון, סיירו במקום וזכו לקבל הסבר מפורט על מחנה ההשמדה מפי מדריך מקומי."מישהו אמר פעם שאם אתה לא מכיר את ההיסטוריה שלך, אין לך עתיד מבטיח. היום כל חברי קבוצת הכדורסל מכבי FOX תל אביב חלקו כבוד לקורבנות היהודים במחנה הריכוז חלמנו", אמר המאמן יאניס ספרופולוס לאתר הרשמי של מכבי. "זה היה המעט שיכולנו לעשות כדי לכבד את זכרם וכדי לכבד את זכרם של כל בני העם היהודי שנרצחו בשואה".

"אנחנו כאן במחנה חלמנו. זה כל כך עוזר לחוות זאת", סיפר טאריק בלאק לאתר הרשמי של מכבי. "אתה שומע ולומד כל כך הרבה על השואה. אתה יודע על הרס הקהילה היהודית באירופה ככלל, אבל ממש להיות פה במקום בו זה קרה - הראשון מסוגו - זה מטלטל. תפילותיי עם אלה שאיבדו את חייהם ועם בני משפחותיהם. אני מתפלל שמצוקות כאלה יהיו לקחים שנלמד מהם ונצמח מהם". 


"רוע שכזה הוא דבר בלתי מתקבל על הדעת בעולם, לנהוג ככה בקבוצת אנשים", הבהיר בלאק, וסיפר: "אני יכול בהחלט להתחבר לזה כי בקבוצה לה אני משתייך, אפרו-אמריקנים, עברנו קשיים משלנו במדינה שלנו בצורות דומות וזה בלתי מתקבל על הדעת. זה לחלוטין לא מקובל".

מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×