תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

מפילים את מסך הברזל

ב-1982, אחרי שצפו בנבחרת ישראל באליפות אירופה שנערכה בברטיסלבה, הקימו מספר נערים מהעיר קבוצה משלהם תחת השם מכבי תל אביב. זה סיפורם

12/12/2019
ראשי · חדשות · מפילים את מסך הברזל
1981, ברטיסלבה, מאחורי מסך הברזל. נבחרת ישראל הגיעה לאליפות אירופה. כוכביה הגדולים ביותר באותם ימים היו כוכבי מכבי תל אביב, אלופת אירופה המכהנת. היו שם ג'ים בוטרייט, לו סילבר, מיקי ברקוביץ' והופעת בכורה של דורון ג'מצ'י, כשרון בן 20 ממכבי רמת גן. ההופעה שלהם הציתה את דמיונם של כמה נערים מקומיים. 

ב-1982, אחרי שצפו בכוכבי ישראל באליפות אירופה ההיא, החליטו אותם נערים נלהבים להקים קבוצה משלהם בשם מכבי תל אביב. באותם ימים, תחת הדיקטטורה הקומוניסטית בהשפעת ברית המועצות, אותם צעירים סיכנו את חייהם וחיי משפחותיהם כשהכינו לעצמם גופיות עם סמלי מכבי וציירו את מגן הדוד המפורסם על המגרש שהפך לביתם. 

במשך שנים הם שיחקו שם במקום שהפך להיות מגרש "מכבי תל אביב ברטיסלבה". כמה שחקנים של הנבחרת הלאומית יצאו משם, ביניהם דויד טויה ששיחק באנטוורפ (בלגיה) ובמספר מועדונים אחרים באירופה. אחרים פשוט מצאו מפלט מחוסר הוודאות. בזכות שגרירות סלובקיה בישראל, חמישה משחקני מכבי ההיא הגיעו השבוע לראשונה לארץ כדי לפגוש את השחקנים שנתנו להם אז השראה ופתח לחיים אחרים. "זה היה סוג של מרד, שנתן לנו תחושה של חופש", מספר רודולף "רודו" מנדליק, שהעריץ את מיקי ברקוביץ' והכין לעצמו גופיה מיוחדת עם המספר 99. "ידענו שאנחנו לוקחים סיכון כשאנחנו קוראים לקבוצה שלנו מכבי תל אביב. למזלנו, לרובנו לא היו בעיות גדולות מדי. איך שהוא הם לא שמו לב או שלא הבינו במה מדובר". 

"הכוונה שלנו הייתה גם לעשות כבוד לאנשים שסבלו מרדיפות במהלך מלחמת העולם השניה ותחת הקומוניסטים, חלקם בני משפחה שלנו", ממשיך רודו, שמגלה: "אני לא יהודי, אבל סבא שלי היה יהודי. כל המשפחה שלו נשלחה לאושוויץ ושם נעלמה. רוב החבר'ה שלנו לא יהודים ובתקופה ההיא בצ'כוסלובקיה לא היה אפשר להגיד שאתה יהודי או להראות תמיכה כלשהי במשהו שקשור לישראל. זאת הייתה הדרך שלי". 

"בתקופת הלימודים בתיכון היה לנו שיעור מלאכה בו היינו חייבים ללבוש חלוקים לבנים ארוכים", נזכר רודו. "אחד החבר'ה, כמו שעושים הרבה פעמים בבית ספר, קישט את החלוק שלו בסמל ובכתובות של מכבי. מיד פנו להורים שלו, אמא שלו הובאה לבית הספר ואיימו עליה שדברים כאלה לא יכולים לקרות. איימו עליו שיסלקו אותו מבית הספר ושכדאי להם שדבר כזה לא יקרה שוב". 

"היו הרבה אגודות מכבי ברחבי אירופה, אבל בגוש הסובייטי הן לא היו פעילות. רק לאחרונה גילינו שהייתה לא רחוק מהמגרש אגודה של מכבי שפעלה בברטיסלבה", מסביר מנדליק, ומדגיש: "הקבוצה שלנו לא הושפעה מתנועת מכבי, אלא ממכבי תל אביב בכדורסל באופן ספציפי. מסלובקיה הקומוניסטית של שנות ה-80' מכבי האמיתית נראתה כל כך רחוקה שאפילו לא חלמנו שיום אחד נראה אותה משחקת במו עינינו". "בילינו במגרש כל יום. ארגנו טורניר בשם 'גביע מכבי', שהיה יום שלם של כדורסל רחוב בהשתתפות קבוצות ממגרשים אחרים בברטיסלבה", נזכר רודו. "קישטנו את המגרש בכיתוב המפרסם 'עלית' בעברית, מגן דוד וכל מה שיכולנו להעתיק. יצרנו גופיות בצבע לבן עם כיתוב כחול, העתקנו אותן מתמונה של שחקן מכבי בעיתון. רק שנים מאוחר יותר גילינו שצבע הגופיה הוא צהוב, לא יכולנו לדעת זאת מהתמונה בשחור-לבן. מיקי ברקוביץ' היה הגיבור שלי, בהשראתו בחרתי שמספר הגופיה שלי יהיה 99".  

"הם ייצגו לחלוטין את הרוח של מכבי", מתאר פטר הולי, קונסול סלובקיה בישראל שהפך בעצמו בשנים האחרונות למנוי של מכבי. "הם נלחמו ללא פחד נגד הסיכויים וכיבדו את זכר קורבנות השואה. במשך שנים הידע היחיד שלהם לגבי מכבי הגיע מלקרוא תוצאות בעיתון. עכשיו, הם הגיעו לישראל לראשונה כדי לראות את מכבי ואת האלילים שלהם. אנחנו חוגגים 30 שנה למהפכת הקטיפה בסלובקיה, הודות לה זה שוב בטוח להיות אוהד מכבי תל אביב במזרח אירופה". 

חמשת נציגי מכבי ההיא, זאת שהגיעה מעבר למסך הברזל, הגיעו לישראל בזכות שגרירות סלובקיה והוזמנו על ידי המועדון למשחק היורוליג מול צסק"א מוסקבה. הם יקבלו כל אחד גופיה עם המספר 82, זכר לשנה בה שמו בצד את הפחדים והתחילו במסע המופלא שלהם. הפעם הגופיה עם הסמל המקורי של מכבי תל אביב ובצבע צהוב. הפעם הם לגמרי כבר חלק מהמשפחה.מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×