תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים

מגרש מכבי הישן

מועדון הכדורסל מכבי תל אביב חונך יחד עם עיריית תל אביב-יפו נקודת ציון במקום בו הכל התחיל. הסיפורים, המספרים המרשימים והאגדות שצמחו בין הבלטות

25/02/2020
ראשי · חדשות · מגרש מכבי הישן
מגרש מכבי הישן
תמונות: תל אביב 100, האנציקלופדיה העירונית

חוזרים לשורשים כדי להמשיך להתקדם. מועדון הכדורסל מכבי תל אביב חונך השבוע יחד עם עיריית תל אביב-יפו נקודת ציון במקום בו הכל התחיל, מגרש הבלטות הישן. שם כדררו ראשוני המכבים, שם צמחו אגדות ומשם החל השביל אל התהילה של מועדון הספורט המקצועני המעוטר בעולם. 

במקום הוצבו שלטים המספרים על בית מכבי הראשון, המגרש והשחקנים הגדולים שצמחו בו. טקס החנוכה נקבע ליום שלישי ה-25 בפברואר ואליו הוזמנו כמובן ראש העיריה רון חולדאי, יו"ר המועדון עו"ד שמעון מזרחי וכוכבי העבר וההווה של המועדון שהחל את דרכו על הבלטות הצנועות.  

קצת היסטוריה
בשנת 1931 הונחה בתל אביב הצעירה אבן הפינה לבניין הראשון של מכבי בארץ ישראל – בית מכבי - בתכנון המחלקה הטכנית בעיריה בראשות מהנדס העיריה יעקב שיפמן בן-סירה. בית האגודה הוקף במגרשי טניס ובמגרש הבלטות המפורסם, ששימש את מחלקות הכדורסל והכדורעף. 

קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב נוסדה ב-1932 והחלה לשחק ליד מגרש הכדורגל בשכונת שפירא בדרום העיר. סם שטיינברג ואל פליישר, ילידי ויוצאי ארצות הברית, לימדו את היסודות. באותה עת הגיעו גם עולים חדשים מאירופה, שיזמו את העברת הסלים משכונת שפירא אל המגרש ברחוב מכבי באמצע שנות ה-30'.בשנים הראשונות, כל עוברי האורח ברחוב יכולים היו לראות את המשחקים. ב-1969, תחת יושב הראש הזמני - עורך דין צעיר בשם שמעון מזרחי - נבנתה בזריזות חומה מסביב למגרש והנהלת מכבי החלה למכור כרטיסים למשחקים.

באגף המערבי של הבית שהורחב פעל החל משנות הארבעים קולנוע אוריון, שבתחילת שנות השבעים נקרא קולנוע אורלי. כיום נכלל המתחם ושטח שוק בצלאל הסמוך בפרויקט המגורים בצלאל.

הידעת? 
הטענה הרווחת היא שהמגרש היה עקום ביחס לרחוב שבו נמצא. המכביסטים הגדולים הכירו היטב כל בלטה במגרש וידעו לנצל זאת לטובתם.
הפעילות במגרש מכבי נפגעה בתקופת הפרעות של 1936-1939 מאחר שפליטים יהודים עזבו את בתיהם ושוכנו בו זמנית.
כאן זכתה מכבי תל אביב באליפות הראשונה שלה בתקופת היו"ר המיתולוגי שמעון מזרחי במאי 1970, אז החלה הריצה הגדולה בהיסטוריה – זכיה ב-23 אליפויות רצופות.
בכל תקופתה במקום, שהתפרשה על פני עשרות שנים, הפסידה מכבי תל אביב רק 3 משחקי ליגה רשמיים במגרש מכבי. קראתם נכון, רק שלושה. 
משחקה הרשמי האחרון של מכבי ת"א במגרש מכבי הישן היה בעונת 1974/5.
במגרש זה השיגה מכבי את ניצחונה בפער הגדול ביותר בליגה הישראלית - הפרש של 90 נקודות בניצחון 68:158 על קרית חיים בעונת 1970/1.
המגרש היה צמוד לבית הקולנוע אוריון (שבהמשך שמו שונה לאורלי) וב-1973 צולם בו הסרט המיתולוגי "עיניים גדולות" בכיכובם של אורי זוהר (שגם ביים) ואריק איינשטיין. אריק, על אף שהיה אוהד הפועל שרוף, כתב גם שיר על המגרש שנקרא "מכבי הישן". 
מאחר שהמגרש לא עמד בתנאי הסף, מכבי תל אביב מעולם לא שיחקה בו במסגרת אירופאית רשמית.סוד הקסם
במשך השנים המגרש ברחוב מכבי זכה לכינויים רבים. קראו לו מגרש הבלטות, מגרש אוריון או בפשטות מגרש מכבי הישן. קסמו של המקום היה האווירה המשפחתית שבו. ספורטאים ואוהדים בילו כאן שעות ארוכות וגדלו על ערכי ציונות, אהבת הספורט ואהבת מכבי תל אביב.

זה היה הבית של האגודה, קבוצותיה, ספורטאיה ואוהדיה. במגרש מכבי הישן צמחו אגדות הספורט של העיר תל אביב ומדינת ישראל. שם נכתב הפרק הגדול הראשון בתולדות הספורט הישראלי. הרגעים הגדולים
זכרונות רבים נחקקו בין המרצפות של המגרש הישן, לא מעט מהם קשורים ליריבות העירונית העזה. כך למשל ב-1956, אז לא נערכו משחקי ליגה בארץ, בין היתר בגלל מבצע קדש. לראשונה באותה שנה נערכו משחקי גביע המדינה. 

גמר הגביע הראשון בין מכבי להפועל ת"א נערך בשיטת שני משחקים. הראשון היה במגרש מכבי, כאשר הצהובים בהדרכתו של יהושע רוזין גברו 49:52 על האדומים, ניצחו גם בגומלין במגרש הפועל וזכו בגביע הראשון. המצטיין ומי שהניף כקפטן את הגביע הראשון היה אברהם שניאור.

את האליפות של 1957 מכבי תל אביב הבטיחה במגרש מכבי עם 44:88 ענקי על הפועל ת"א, ניצחון שזכה לכינוי "דרבי המנה הכפולה".

ב-1963 נערך במגרש דרבי במחזור הסיום של הליגה, כאשר היה ברור שהמנצחת זוכה באליפות. מכבי ניצחה 38:42 את הפועל והניפה עוד תואר. זה היה הדרבי האחרון שנערך במגרש הישן.

רוצים לקרוא עוד על מכבי? אגף ההיסטוריה >מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×