תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

ההנפה שלא הייתה

היום לפני 39 שנים זכתה מכבי תל אביב בגביע אירופה בפעם השניה בתולדותיה, אלא שהוא לא הגיע לידיו של הקפטן. ראיון עם שמוליק זיסמן על אז, היום וכל הדרך

25/03/2020  |  מאת: גלעד איזנטל
ראשי · ארכיון כתבות · ההנפה שלא הייתה
"ראיתי את משחק הגמר לזכרו של אבא שלי בין מכבי תל אביב למכבי רמת גן ואמרתי לאמא שלי שאני רוצה לשחק כדורסל. היא ניגשה למנהלים של מכבי רמת גן. הייתי בכיתה ה' והקבוצה הכי צעירה שלהם הייתה בכיתה ח'. התעקשתי והתחלתי לשחק בקבוצה. הייתי קטן ורזה, היו צריכים לקשור לי את הגופיה כדי שהיא לא תפריע לי בברכיים". זאת הייתה תחילת דרכו על המגרש של שמוליק זיסמן, האיש שהיום לפני 39 שנים מצא עצמו במפתיע עם גביע אירופה השני בצהוב-כחול.  

"בקבוצת הכדורסל של תיכון בליך שיחקתי תחת מאמן צעיר בשם פיני גרשון והוא היה תותח מהיום הראשון, עלינו ביחד שתי ליגות", הוא מספר בראיון לאתר הרשמי של המועדון. כיום, ארבעה עשורים אחרי, גם אותה תמונה שלו עם הגביע מעטרת את חדר הישיבות במשרדי מכבי. באותו גמר הוא לא היה הקפטן, אבל מאז זה נותר הרגע שלו. הסיפור בהמשך. 

אבא שלך נפטר כשהיית בגיל צעיר, איך זה השפיע על הכדורסל שלך ועל הרצון להצליח? 
"הייתי בן 9 כשהוא נפטר. אבא שלי היה חבר כנסת ויושב ראש תנועת מכבי ישראל, תמיד טובת מדינת ישראל וכבוד למדינה היו לנגד עיניו. הוא היה מנהיג משכמו ומעלה. וכשאני הייתי קפטן נבחרת הנוער, שחקן בנבחרת ישראל ובמכבי תל אביב כשדגל ישראל מתנוסס על הגופיה, תמיד אמרתי לעצמי שאבא רואה אותי מלמעלה וגאה בי". הגעת למכבי תל אביב אחרי הזכיה ב-1977, איך היו התחושות בקבוצה באותו זמן? איך זה היה להגיע אחרי הצלחה כל כך גדולה?
"הגעתי למכבי שנה אחרי הזכיה ב-1977 ואני יכול להגיד לך מנקודת המבט של היום, שהעובדה שהיום אנחנו עדיין חברים טובים - מוטי ארואסטי, מיקי ברקוביץ', שוקי שוורץ, אודי רקנאטי, אולסי פרי וכולם - רק מוכיחה שהיינו קבוצה מלוכדת ומיוחדת מבחינה חברתית. דבר נוסף הוא שההצלחה אף פעם לא עלתה לנו לראש, תמיד בדקנו את עצמנו. ולא במקרה זאת גם הקבוצה שזכתה בגביע הבין-יבשתי ובעצם היינו הקבוצה הטובה ביותר בעולם למעט ה-NBA". 

מה היה מיוחד בעונת 1980/1?
"מה שהיה מיוחד באותה עונה זה ששנה לפני זה הפסדנו בגמר לריאל מדריד בברלין. לאחר אותו הפסד נשבענו לעצמנו שבשנה הבאה זה לא יחזור. נשארנו אותה קבוצה, אותו הרכב עם מאמן אחר - רודי דאמיקו. האמת ששיחקנו לא רק כדורסל טוב, אלא גם כדורסל חכם".  ספר לנו משחק הגמר בשטרסבורג ועל הרגע בו מצאת את עצמך מניף את הגביע?
"המשחק היה צמוד לכל אורכו, מהדקה הראשונה ועד האחרונה. האמת, את מה שאני הולך לספר עכשיו הרבה לא יודעים. היה פסק זמן פחות מדקה לסיום. כדור שלהם, אנחנו מובילים בנקודה. בפסק הזמן הזה שמתי לב שהמאמן לא אומר לנו מה הוא חושב שהם הולכים לעשות. עכשיו, היה מאוד ברור שהשחקן שייקח את הזריקה שלהם הוא בונאמיקו, שדרך אגב שיחק נגדי בנבחרת איטליה. באותו משחק הוא כמובן היה הקלע הבולט שלהם. כשהשחקנים התחילו לחזור למגרש, הלכתי לשמעון מזרחי ואמרתי לו: 'תשמע, בונאמיקו ייקח את הכדור ויילך לסל. צריך להגיד לג'ים בוטרייט שיהיה מוכן לזה'. שמעון מזרחי נכנס כמה צעדים בתוך המגרש וצעק לג'ים: 'תהיה מוכן לבונאמיקו'. וג'ים, בפעם הראשונה והיחידה בחיים שלו, סחט עבירת תוקף". 

"כשהכדור עבר אלינו, היה לחץ על כל המגרש", משחזר זיסמן. "יום לפני המשחק תרגלנו עם דאמיקו את כל התרחישים שיכולים לקרות בשניות האחרונות של משחק צמוד. היינו קבוצה מאוד ממושמעת וחכמה והאמת שביצענו את התרגיל שהתאמנו עליו יום לפני. כולם ידעו שאני הולך להחזיק את הכדור כי אני הייתי המכדרר הטוב ביותר במגרש. אף אחד לא העריך שאנחנו הולכים להתקיף את הסל שלהם. הם היו בטוחים שאנחנו נחזיק את הכדור בחצי המגרש שלנו וכשבאתי לקבל את הכדור כולם לחצו עליי וככה מוטי מסר את הכדור למיקי על כל המגרש, וניצחנו". 

"מיד לאחר מכן כל הקהל פרץ למגרש והרים את השחקנים על הכתפיים, אבל אני הייתי כנראה היחידי שקטן מספיק בשביל שהשוטרים הצרפתים ימשכו אותו מכל האוהדים ויביאו אותו למעגל שבו היה נציג של פיב''א בשם רובר ביסנל עם הגביע", מתאר שמוליק זיסמן את הסיטואציה המוזרה אליה נקלע. "השוטרים עשו סביבי גדר אנושית וכשביסנל בא לתת לי את הגביע אמרתי לו: 'לא, לא, אל תתן לי. אני לא הקפטן, זה ג'ים'. התחלתי לצעוק לג'ים שיבוא להניף את הגביע. ג'ים עמד על הספסל ולא נתן לאוהדים לגעת בו. לאט לאט הקהל התחיל לפרוץ את הגדר האנושית שהייתה סביבי. ביסנל ראה את זה ופשוט דחף את הגביע לתוך הידיים שלי. אני הופתעתי לחלוטין. הקהל ראה שהגביע בתוך הידיים שלי, דרס את השוטרים והעלה אותי על הכתפיים. זה היה טקס הנפת הגביע". במה אתה עוסק היום?
"היום יש לי משרד עורכי דין בארץ ובמקומות אחרים בעולם. אני מתעסק בעיקר בתחום ההיי-טק". 

מצליח למצוא זמן להגיע למשחקי מכבי?
"כן, אני מגיע לכל משחקי מכבי באירופה. השנה אני מאוד נהנה לראות את הקבוצה. אני חושב שלראשונה מזה הרבה שנים יש לנו את הישראלים הכי טובים שיש לכדורסל הישראלי ויש מאמן טוב שמראה את הדרך. ההנהלה עושה עבודה פנטסטית. אני מקווה שהקורונה תברח מאיתנו ונוכל להגיע לסוף העונה וגם לקחת את אליפות אירופה". 

מהו לדעתך סוד ההצלחה של מכבי העונה?
"מעבר למה שכבר אמרתי, אני חושב שדבר ראשון אפשר לראות שיש כימיה טובה. למרות כל הפציעות, מצליחים לשמור על הכימיה הנכונה. דבר שני זה משמעת של השחקנים, כשכמובן למאמן יש חלק גדול בזה. דבר שלישי זה זוסמן, ולא בגלל שזה דומה לזיסמן. אני חושב שהוא בורג משמעותי מאוד בקבוצה וזה מסוג השחקנים שאתה רוצה שהוא יהיה בצד שלך".

מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×