תפריט
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

תשע מעלות בצל

הגופיה הצהובה מספר 9 מזוהה אוטומטית עם מיקי ברקוביץ', ובצדק, אבל הוא לא המכביסט היחיד שלבש אותה. לרגל יום הולדתו, השחקנים שנותרו בצלו של ענק

15/02/2021  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · חדשות · תשע מעלות בצל
תשע מעלות בצל
גופיה צהובה מספר 9 = מיקי ברקוביץ'. המשוואה הזאת ברורה לכל חובב ספורט ישראלי, אפילו אם הוא חלילה לא אוהד מכבי תל אביב. יש שיטענו שמספר תשע בצהוב אפילו רשום בטאבו עם החתימה של מ.י.ק.י, אפילו שהילד בכלל ביקש את הספרה 6 כשעלה לבוגרים וקיבל את התשובה הידועה: "השחקן עושה את המספר, לא להיפך". אלא שהוא ממש לא היה היחיד. 

מועדון הכדורסל מכבי תל אביב תמיד גדול יותר מכל כוכב. אצלנו גופיות לא יוצאות לפנסיה, לא נתלות מתקרת ההיכל. כאן המספר תמיד מאמץ מכבי חדש. כך זה גם בריאל מדריד. משמע, שמאחורי הצל הגדול של מיקי מסתובבות עוד כמה תשיעיות. 30, ליתר דיוק. אז לרגל יום הולדתו של גדול ספורטאי ישראל, ובוודאי גדול שחקני מכבי, הצצנו לעבר השחקנים עם הגופיה מספר 9 שהסתתרו בצלו. ויש שם כמה דמויות עם לא מעט נקודות זכות. קפטנים, מספר אלופי אירופה והרבה שמות שכל מכביסט אמור לזכור היטב. אז לצד החגיגה לכבוד מיקי ברקוביץ', הנה סיפורם של מספרי 9 האחרים בצהוב.  

הארכיון לא הכי מדויק בנוגע למספרי הגופיות בשנים הראשונות של הליגה בישראל. בעונת הפתיחה 1954/5, למשל, היו רשומים שבעה שחקנים בסגל. בשנים שלאחר מכן, כאשר הרף העליון על הגופיות היה המספר 15, נדדה הספרה 9 בין מספר דמויות. 

האחרון לפני מיקי 
על פי אתר מנהלת הליגה, בשלב כזה או אחר 9 היה מספרם של מנחם קורמן, יעקב פנקס, יצחק אמר, שבתאי בן-בסט, אמנון אבידן, יוסי לז'ה, זוהר כהן, חיים שטרקמן, משה גולוביי, מיכה שוורץ וגדעון פרייטג. האחרון ששיחק עם הגופיה מספר 9 לפני מיקי היה בוב מקמהון בעונתו השניה והאחרונה במכבי. מקמהון אותר על ידי מנחם לס באוניברסיטה קתולית בשם איונה והיה הקלע המוביל של קבוצתו כשהוצע למכבי. מראה של היפי, כמעט 18 נקודות למשחק וביטחון לקחת זריקות הנחיתו אותו בתל אביב בתקופה שבה טל ברודי חזר לארצות הברית במטרה להתגייס לצבא האמריקאי בתקופת מלחמת וייטנאם. 

בעונתם הראשונה של שמעון מזרחי כיושב ראש ורלף קליין כמאמן, מקמהון עוד לבש את הגופיה מספר 10 וסיפק 16.2 נקודות למשחק. בעונה לאחריה, עם תשע על הגב ולצד טל ברודי, תרם 10.1 נקודות למשחק וסיים את הקדנציה במועדון עם אליפות שניה ברצף. 

השנים שאחרי מיקי 
מיקי ברקוביץ' נפרד ממכבי תל אביב בקיץ 1988, אחרי אליפות מספר 16 וגמר אירופאי שישי. התחנה החדשה הייתה מכבי ראשון לציון וביד אליהו דורון ג'מצ'י נכנס לנעליו, אבל אף אחד לא רצה להיכנס לגופייתו. בעשור וקצת הבאים נדדה הספרה 9 בעיקר בין שחקנים צעירים, כאלה שראו את מרבית המשחקים מהספסל. 

מספר 9 הראשון שאחרי מיקי היה גלעד כץ, רכז מוכשר וקלע מבטיח שעונה קודם לכן כבר הצטרף לשורות האלופה. בתמונה לקראת העונה היה זה דווקא לייזי גורדון שצולם עם 9 בעוד כץ לבש 11, אבל על המגרש היה זה האחרון שזכה בכבוד. שיאו באותה עונה היה דווקא מול ראשל"צ של מיקי, משחק אותו סיים כץ עם 16 נקודות. אחרי שלוש עונות בצהוב המשיך הלאה וחזר לעוד הבלחה קצרה ב-1995/6. גם גיא גודס הצעיר לבש את הגופיה מספר 9 בתחילה, כמו שעשו ציון קובה, לייזי גורדון, אלון בן-זקן, אילן קדוש, אייל סייר ואפילו ווילי סימס לפרק זמן קצר. מי שאולי זכור יותר מתקופה זאת של תחילת-אמצע שנות התשעים היה דווקא ישראל אלימלך, שצורף אחרי 14 עונות בחולון ואחת בגבעתיים. כעבור שנתיים, גם הוא המשיך הלאה. 

עמד בעומס 
אם היו מי שטענו שמאז מיקי לא היה מספר 9 דומיננטי, הגיעה עונת 1998/9 והנאחס נשבר. גור שלף הצטרף משורות הפועל גליל עליון ועם 200 סנטימטרים של אגרסיביות, ניסיון ובטחון עצמי עשה מהפכה. הפורוורד הצעיר לבש את הגופיה מספר 9, סימן עצמו באופן כמעט מיידי כיורשו של הקפטן נדב הנפלד והתבסס כשחקן של 20 דקות במשחק.  

עם פרישתו של הנפלד, מונה מספר 9 לקפטן והיה שותף להנפות גביע היורוליג ב-2004 וב-2005. כשתלה את הנעליים והחזיר את המספר לאיש המשק, כבר היו לשלף 7 אליפויות, 7 גביעי מדינה ושלוש אליפויות אירופה - ארון תארים מכובד ששחקנים מעטים יכולים להתחרות בו. חושבים בגדול 
הבא שהרשים עם הגופיה המיתולוגית היה ג'יימי ארנולד, שסיים את הקדנציה בצהוב עם סל אליפות מול הפועל ירושלים. אחריו הגיע טרנס מוריס, אחד משחקני ההגנה הטובים באירופה וחוסם בחסד שעזר לסחוב את המכבים עד לגמר האירופאי. רגע אחרי, יניב גרין הפך לישראלי הבא עם המספר 9 (זכור בעיקר עם 14 או 41) עד גמר היורוליג הבא. 

עושים משחק 
נכון, היה גם ארד הררי הצעיר, שבעיקר השקיף מהצד, וגם מורן רוט ניסה למצוא עצמו בצהוב בעונת 2012/13. אלא שהגארד המזוהה ביותר עם המספר 9 בצהוב בעשור האחרון היה דווקא גל מקל. הרכז השאפתן הצטרף במהלך העונה ובשיחה במשרדי המועדון ביקש לקבל את הגופיה האגדית. התשובה הייתה שיש כבר שחקן צעיר בשם איתי שגב שלובש את הגופיה ויהיה חבל לפגוע לו בבטחון באמצע העונה. ואז צץ רעיון. אחד הנוכחים בפגישה סיפר שבכדורגל יש סקוררים הקשורים למספר 9, השמור באופן מסורתי לחלוץ המרכזי. "כשקבוצה שיש כבר לה כוכב עם המספר 9 מחתימה עוד חלוץ שרוצה את המספר, יש שחקנים שפשוט משחקים עם 99", הציע אותו אדם. מקל השתכנע ולבש את הגופיה עם מספר 99 עד לתום עונת 2015/16. בשנה לאחר מכן עבר שגב ל-11 ולאחר מכן ל-18 ומקל קיבל את מבוקשו הראשוני. 

הגדול האחרון 
העונה אין בסגל שחקן עם הגופיה מספר 9 ובעונה שעברה היה זה ארון ג'קסון שלבש אותה באותן זמני. אלא שלכולם ברור שהכוכב האחרון עד כה עם הגופיה האגדית היה אלכס טיוס, אלוף אירופה עם מכבי ב-2014 ואחד החוסמים הגדולים בתולדות היורוליג. הוא לבש את גופיית מכבי בשתי קדנציות שונות, כאשר עונתו האחרונה הייתה 2018/19. מלבד הגביע היבשתי, טיוס זכה עם מכבי בשלוש אליפויות, שני גביעי מדינה, נכלל פעם אחת בחמישיית העונה והוכתר למצטיין הפיינל פור בליגה ב-2017/18. מי הבא שיקבל עליו את האתגר?


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×