תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

תעודת זהות: דונטאס מוטיונאס

קבע שיא יורוליג בגיל 20, הסתובב עשור ב-NBA ובסין, התגבר על פציעה בגב שכמעט הרסה לו את הקריירה וחזר לאירופה. הכירו את הסנטר של היריבה

27/12/2021
ראשי · חדשות · תעודת זהות: דונטאס מוטיונאס
תעודת זהות: דונטאס מוטיונאס
בשנת 2011, לפרוקום גדיניה הפולנית היה שחקן אחד שרבים באירופה נשאו אליו עיניים. הוא היה רק בן 20, ליטאי, אבל החזיק בנתונים פיזיים ומיומנויות שכל מאמן חיפש: אורך, פיזיות, יד רכה מבחוץ. קראו לו דונטאס מוטיונאס.
מוטיונאס, שנולד לפני 31 שנה בקובנה ומתנשא לגובה 2.13 מטר, סיפק עונה גדולה שהכניסה אותו לפנקסים של כל סקאוט ביבשת. היו לו ממוצעים של 12.9 נקודות ו-7.9 כדורים חוזרים, ובעיקר משחק אחד היסטורי: נגד לובליאנה הוא קטף 21 ריבאונדים, כולל שיא יורוליג של 18 ריבאונדים בהגנה שלא נשבר מאז.העונה הזו סידרה לו חוזה ביוסטון רוקטס. שש שנים הוא בילה ב-NBA, מתוכן אחת לצד עומרי כספי ברוקטס, שהפכה אותו לשם מוכר עבור אוהדי הכדורסל בישראל. הסנטר הליטאי פרח בליגה הטובה בעולם, כשבעונת 2014/15 הגיע לממוצעים של 12 נקודות, 5.9 ריבאונדים ו-36.8% מעבר לקשת. אלא שאת אותה עונה הוא סיים עם פריצת דיסק, שלימים התברר שטרפדה את המשך הקריירה שלו ב-NBA.

ב-2017 מוטיונאס החליט לעבור לסין. “אחרי הפציעה שלי, הביטחון שלי היה נמוך מאוד”, הוא הסביר, “הרגשתי שאף קבוצה לא אפשרה לי להיכנס בחזרה לקצב. ב-NBA לאף אחד לא אכפת לך. לכן המעבר לסין היה מושלם כי זה איפשר לי לקחת את כל מה שלמדתי ב-NBA ולפתח אותו על המגרש”.

בסין, הסנטר אפילו שכר את שירותיו של מאמן כושר אישי, שעזר לו להיפטר מכאבי הגב ולשפר את מצבו הפיזי. “אני מרגיש שלקחתי שלושה או ארבעה צעדים קדימה עם הגוף שלי”, הוא סיפר, “אנחנו מעבירים ביחד שלושה חודשים בקיץ כדי להתכונן לעונה - זו הסיבה שבסין החמצתי רק כמה משחקים בודדים. אני מרגיש נהדר”.אחרי שסיים סיבוב של עשור ברחבי העולם, מוטיונאס חזר לכור מחצבתו, אירופה. בקיץ הוא חתם במונאקו, העולה החדשה ליורוליג, בניסיון לבחון את יכולותיו ברמה גבוהה יותר.

אולם מהר מאוד הוא גילה שמה שהלך בקלות בסין, הולך הרבה יותר קשה מול האימפריות של אירופה. מונאקו ניצחה רק בשישה משחקים בסיבוב הראשון, וכבר הספיקה להחליף מאמן. מוטיונאס? הוא מספק 8.7 נקודות, 3.8 ריבאונדים ו-50% מהשלוש עבור הקבוצה מהנסיכות. האם הוא מסוגל לחזור ולשבור שיאים ביורוליג, כמו שעשה בגיל 20? את זה נדע רק בעתיד.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×