תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

בגלל המלחמה ההיא

יום לפני פרוץ הקרבות עוד שיחקה הנבחרת באליפות אירופה, ואז הכל התחיל. סיפורה של מכבי תל אביב בעונת 1973/4, שנדחתה ונדחסה לארבעה חודשים

18/09/2018  |  מאת: אורן דניאלי
ראשי · היסטוריה · בגלל המלחמה ההיא
עונת 1973/4 הייתה עונה מיוחדת עבור מכבי תל אביב. כמובן, גם עבור יתר קבוצות הכדורסל הישראלי. 45 שנים חלפו ועדיין קשה לקלוט את עוצמת ההשפעה של המלחמה ההיא. אפילו רחוק מהחזית, על המגרש. 

בקיץ 73' השלימה מכבי את הסגל שלה כשבראש המאמן יהושע רוזין, שהחל את עונתו האחרונה בהחלט בצהוב. הקפטן באותה עונה היה חיים שטרקמן, אליו הצטרפו אריק מנקין, מולי אבישר, טל ברודי, מוטי ארואסטי בעונת הבכורה, מיקי ברקוביץ', אלי קורן, גבי נוימרק, יוסי לז'ה ומיכה שוורץ. בזירה האירופאית תיגברו את מכבי שני שחקני חיזוק אמריקנים, ביל פלס בעל הניתור האדיר ומרווין סטיבנס. 

הליגה תוכננה להתחיל בסוף חודש אוקטובר, שכן בסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר נערכה בברצלונה אליפות אירופה לנבחרות. אבישר, ברודי ומיקי לבשו את מדי הנבחרת, ששיחקה את משחק הנעילה שלה יום לפני פרוץ המלחמה.הקרבות טרפו את הקלפים. שחקנים רבים היו מגויסים זמן רב ועקב אילוצים שונים איגוד הכדורסל דחה את פתיחת העונה לחודש מרץ. כמעט חצי שנה דחיה. בינתיים, המתינה למכבי ההתמודדות בזירה האירופאית. 

למרות שבמהלך נובמבר 1973 היה נראה כי המלחמה עלולה להתחדש, מזכ"ל פיב"א וויליאם ג'ונס נתן למכבי היתר להישאר בגביע האלופות. בשמינית הגמר פגשו הצהובים את היריבה הראשונה - אלופת הולנד לוויס הארלם, בשורותיה שיחק בארי ליבוביץ'. 

מכבי חלפה על פני המשוכה ההולנדית ובשלב הבתים פגשה את אלופת איטליה ואירופה איניס וארזה, אלופת צרפת ברק ואלופת בלגיה אנטוורפן. שתי הראשונות בבית ממשיכות לחצי הגמר ואילו שתי האחרונות גומרות את העונה. הניקוד בשלב הבתים היה שונה מהיום, כאשר קיבלה קבוצה שניצחה בסיכום שני המפגשים את יריבתה קיבלה 2 נקודות. 

היריבה הראשונה של מכבי הייתה וארזה, שכצפוי ניצחה גם ביד אליהו וגם באיטליה. במקביל ניצחו הצרפתים את הבלגים במפגש הכפול. המפגש הבא היה מול ברק הצרפתית. אם מכבי תפסיד בסיכום המפגש הכפול, ידעו בתל אביב, העונה תיגמר. למרבה הצער, מכבי הובסה במשחק הראשון בצרפת 116:85. בגומלין מכבי כבר הובילה ב-25 הפרש, אבל כאן נגמר הכוח ובסיום "רק" 21 הפרש למכבי, שבכך הודחה מהמפעל האירופאי. וארזה כצפוי ניצחה את הבלגים במפגש הכפול. המפגש עם אנטוורפן, היריבה השלישית, היה לפרוטוקול בלבד. מכבי ניצחה פעמיים וסיימה שלישית את שלב הבתים.

עם תום הקמפיין האירופאי בפברואר יצאה הליגה לדרך. קצת אחרי פתיחת העונה חיים שטרקמן פרש וטל ברודי הפך לקפטן, כאשר הראשון מונה לעוזר המאמן. הליגה מנתה 12 קבוצות ללא פלייאוף, כך שהראשונה בתום 22 המחזורים הוכתרה כאלופה. 

מכבי ניצחה את כל משחקיה והאליפות הוכרעה באופן מעשי כבר באמצע העונה. על מנת לעמוד בלוח הזמנים הצפוף משחקי הגביע בוטלו והליגה הושלמה תוך ארבעה חודשים. בראשית יולי 1974 הסתיימה העונה כשמכבי אלופה בפעם החמישית ברציפות וה-15 בתולדותיה.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×