תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

לשתות כדי לנצח

הידע בעולם רפואת הספורט מתקדם בצעדי ענק וכיום כבר מבינים שהתייבשות פוגעת ביכולת הביצוע. ככה מתמודדים במכבי עם האתגר

12/06/2019  |  מאת: רקפת אריאלי
ראשי · חדשות · לשתות כדי לנצח
לשתות כדי לנצח
ההמלצות לגבי צריכת נוזלים ופחמימות במהלך פעילות גופנית השתנו מאוד במאה השנים האחרונות. ההתקדמות בידע המדעי והטכנולוגי תרמה רבות לעיצוב ההמלצות הנוכחיות והודות למחקר הרב בתחום הידע ממשיך להתקדם ולהתפתח במישורים רבים. 

כחלק מההתפתחות הרבה שחלה בתחום חשיבות צריכת הנוזלים בעת פעילות גופנית נבחן גם הרכב הנוזלים הנצרכים בעת הפעילות כפרמטר המשפיע על איכות הביצועים. ההנחיות הנוכחיות של הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט ממליצות על איבוד משקל מקסימלי של 2% ממשקל הגוף בעת אימון גופני ועל צריכה של 30-60 גרם פחמימה במהלך אימון גופני הנמשך בין שעה לשעתיים וחצי. ההנחיה נובעת מההבנה שהתייבשות פוגעת ביכולת הביצוע, מעלה סיכון לפציעות ולכיווצי שרירים, מפחיתה מהירות תגובה, פוגעת ביכולת קירור הגוף ופוגעת ביכולת הריכוז. מחקרים שנעשו על כדורסלנים מקצוענים הראו ירידה משמעותית באחוזי הקליעה כאשר הם מיובשים לעומת מצב בו הם רווים. 

במכבי תל אביב, על מנת לוודא שמתחילים את האימון במצב רווי, נערכות לשחקנים בדיקות שתן לפני האימון לאורך העונה. על מנת לוודא שהם שותים מספיק במהלך האימון, מבצעים מדידות משקל לפני ואחרי אימון. כל זאת כדי להעריך את אובדן הנוזלים והמלחים במהלך האימון ובהתאם לתת לו המלצות לאכילה ושתיה.במזג האוויר בישראל, בשילוב עם לו"ז עמוס ועצים של שחקני מכבי, שמירה על רוויון  הגוף הופכת אתגר לא פשוט ולכן מחפשים אחר אסטרטגיות שיאפשרו רוויון נוזלים מהיר יותר. אחת מהאסטרטגיות הינה שימוש במשקה הספורט האיזוטוני POWERADE, אשר מכיל בנוסף לנוזלים פחמימות ומלחים בריכוז אידיאלי לאצירת הנוזלים בגוף ומניעת התייבשות. 

עד כמה התייבשות פוגעת בביצועים? הנה דוגמא מאחד ממשחקיה החשובים של מכבי  FOX תל אביב השנה נגד אולימפיאקוס. בתחילת הרבע הרביעי, כאשר מכבי מובילה בנקודה, סקוטי ווילבקין שהצטיין במשחק עלה לסל ובמהלך הניתור התכווץ לו שריר התאומים באופן אקוטי שלא איפשר לו להמשיך לשחק. 

מתברר שווילבקין סבל מקלקול קיבה לפני המשחק וככל הנראה עלה לשחק מיובש ונטול אנרגיה, ובכך העלה את הסיכון לפציעה/כיווץ שריר. בחדר ההלבשה, מיד לאחר האירוע הוא שתה משקה Powerade, שהכיל נוזלים, פחמימות ומלחים, מה שאושש אותו ברגע ואיפשר לו לחזור לפרקט ולנצח.

הכותבת רקפת אריאלי היא תזונאית מכבי FOX תל אביב


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×