תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

"בכל תקופה אפשר לשפר דברים"

בצל הקפאת הפעילות במגרשים של כאלפיים שחקני ושחקניות מחלקת הנוער, גילינו שיש המון מה לעשות גם כשסגורים בבית. ככה מתקדמים כיום בדור העתיד

30/03/2020
ראשי · נוער · "בכל תקופה אפשר לשפר דברים"
"בכל תקופה אפשר לשפר דברים"
מועדון הכדורסל מכבי תל אביב הוא הרבה יותר מעוד קבוצה עם תכנית משחקים ולוח אימונים. מחלקת דור העתיד, שכוללת כאלפיים שחקנים ושחקניות, פועלת בשגרה תחת כנפי אגודת מכבי וכעת גם שם מנסים להוציא מתוק מעז. אז איך מתמודדים בתקופה כזאת, מהם האתגרים ולמה מצפים המאמנים? יצאנו לבדוק. יותר נכון, בדקנו מרחוק. 

"המצב במחלקת הנוער הוא שלצערנו הופסקה הפעילות כמובן", מספר שחקן העבר אורן אהרוני, המנהל המקצועי של דור העתיד ומאמן קבוצת הנוער הבכירה, בראיון לאתר הרשמי של המועדון. "נסגרו כל אולמות ומגרשי הכדורסל בעיר תל אביב, כמו בשאר הארץ, והמאמנים יצאו לחל"ת (חופשה ללא תשלום)". 

"אני מצפה מהשחקנים בתקופה המאתגרת הזאת קודם כל להתנהל כמו ספורטאים", מספר אהרוני. "יש להם תכניות עבודה אישיות שחולקו להם על ידי המאמנים, גם לכדורסל וגם לקטע הגופני. התקופה הזאת מאתגרת וכמו שאמרתי, בגלל שאין כל כך אפשרות לצאת ולהתאמן במגרשי כדורסל, אז צריך לעשות בעיקר שיפור בעבודה הגופנית. צריך לחזק את הגוף ואת היכולת האתלטית לפי תכניות העבודה". "מכבי תל אביב עשתה שיתוף פעולה עם אפליקציית אימונים אישיים שנקראת לג'נד", מסביר אורן אהרוני. "בכל יום יש תחרויות בין השחקנים, שצריכים לצלם את עצמם מבצעים תרגילי יסודות כדורסל בשכבת הקטסל, בשכבת הילדים ובשכבת הנערים. בכל יום יש מנצח וזה דוחף את הילדים לשפר חולשות ביסודות המשחק. האפליקציה הזאת היא משהו שילווה אותנו גם לאחר תקופת הקורונה". 

"הייתי מצפה מהילדים אצלנו וגם משאר המאמנים בעיקר לגלות אחריות - כולל עזרה להורים עם האחים הקטנים בבית", מדגיש המאמן המנוסה. "צריך להציב יעדים בבית בתקופה הזאת. בכל תקופה מאתגרת אפשר לשפר דברים ואפשר להתמקד בדברים שבזמנים רגילים קשה לעשות. אני חושב שאם אתה מסגל לעצמך סדר יום, סדר שבועי ומציב לעצמך יעדים, בהחלט אפשר לעשות המון דברים בתקופה הזאת".

אחת הדוגמאות הבולטות לפעילות מרחוק גם במצב הנוכחי היא אביה בן מרגי מחולון (29), מאמנת קבוצת הקטסל לבנות הראשונה בהיסטוריה של המועדון. "אני בעונתי הראשונה במכבי תל אביב, בפרויקט הבנות המדהים שתופס תאוצה בניצוחם של שירי גולד ואלון בן זקן", היא מספרת. "אני בעצם מאמנת את קבוצת הבנות הראשונה בתולדות המועדון, ששם לו מטרה לבנות תשתית לילדות ונערות בעיר תל אביב". 

"אימנתי וניהלתי במחלקת הנערות של אליצור חולון במשך 10 שנים, מקטסל ועד נערות א'", מתארת בן מרגי את המסלול שעברה. "בנוסף, בשנה האחרונה שלי שם אימנתי גם את קבוצת הנשים לאומית של אליצור ת"א (קבוצת הבת של חולון). במשך 4 שנים אימנתי את קבוצת טרום-הקדטיות של נבחרת ישראל. בעונה שעברה עשיתי מעבר ראשון מחוץ לחולון כשאימנתי נערות במכבי רעננה". במצב כרגע, מה הצרכים של השחקניות והשחקנים שאת מזהה כמאמנת? 
"האתגר גדול, ללא ספק. מדובר בשחקניות שחלקן הגדול התחיל לשחק רק השנה ולכן הצרכים קודם כל הם הקניית הרגלים נכונים ברמת המקצועיות בתוך המגרש וכמובן מחוץ למגרש. אכילה נכונה, שעות שינה, סדר וארגון נכון של הזמן, שילוב הצלחה בלימודים ושאיפה למצוינות בספורט. ברמת הכדורסל העבודה העיקרית היא על יסודות נכונים, הבנות צמאות ללמוד כל הזמן דברים חדשים".

מה היית רוצה לראות אצל השחקניות/ים שלך כמאמנת? 
"הייתי רוצה לראות אצל השחקניות שלי את ההבנה כבר מגיל צעיר שעבודת צוות היא בסופו של דבר המפתח לניצחון. כמובן שכל אחת צריכה לשאוף להיות הכי טובה שהיא יכולה ברמה האישית, אבל החיבור בין הבנות בסופו של דבר יעשה את ההבדל ולשם אני מכוונת ומטפטפת כל הזמן".

אז אילו פעולות של קשר מרחוק נעשות כיום? 
"כמו כולם, גם אנחנו מנצלות היטב את אפליקציית zoom. לפני יומיים אפילו חגגנו בת מצווה בהפתעה לאחת השחקניות בקבוצה. בנוסף, השחקניות ממציאות אתגרים שצריכים להיות משולבים כדורסל ויכולת גופנית. כל יום שחקנית אחרת מאתגרת ושאר הבנות צריכות לצלם את עצמן עושות את האתגר ולהעביר בקבוצת הוואטסאפ. כך כמובן יש שמירה על קשר יום-יומי למרות השגרה הלא פשוטה שנקלענו אליה".מכירה יוזמות אישיות אחרות של מאמנים במחלקה?
"ייאמר לזכות החברים שלי לצוות שכולם מאוד פעילים ברמה היום-יומית, שולחים ומשתפים רעיונות וסרטונים. יש כמה רעיונות מקוריים של חידוני ספורט לילדים, 'אתגר הגרביים' (קליעת גרביים לסלים מאולתרים בבית) וכל הזמן משתדרגים".

עד כמה את מחכה לחזרה לאימונים? כבר חושבת על האימון הראשון שאחרי ההסגר?
"וואו, אף פעם לא תיארתי לעצמי שכל כך אתגעגע לשגרה. אין ספק שהעצירה שנכפתה עלינו גרמה לחישוב מסלול מחדש ורצון לחזור כמה שיותר מהר ובכל הכוח לאימונים. אני מחכה בקוצר רוח לאימון הראשון, בטוחה שגם השחקניות וגם אני נגיע עם 200% אנרגיה ובידיעה שכלום לא מובן מאליו".  

"גם אני כמנהל מקצועי וכמאמן הנוער, כמו כל המאמנים שלנו, מחכה מאוד להודעה שאפשר יהיה לחזור, להיפגש ולהתאמן שוב ביחד", מסכים אורן אהרוני. "אני מחכה שנתכנס שוב ביחד על אותו מגרש כדורסל. אנחנו מאוד מאוד רוצים לחזור למגרשים ולחזור לעשות את הדבר שאנחנו הכי אוהבים".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×