תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

המקום הנורא בו פתחנו את העונה

עוד לפני שכדור הביניים הראשון נזרק לאוויר, שחקני ומאמני מכבי FOX תל אביב יצאו יחד לסיור מטלטל בחלמנו - האתר הראשון בו נרצחו יהודים באמצעות גז

20/04/2020
ראשי · תרומה לקהילה · המקום הנורא בו פתחנו את העונה
עוד לא שהעונה נפתחה, אפילו לפני משחק האימון הראשון, מכבי FOX תל אביב מודל 2019/20 החלה את דרכה במקום בו רבים סיימו את דרכם בצורה טראגית. המאמנים ואנשי הצוות ערכו סיור במחנה ההשמדה חלמנו, המחנה הראשון בו רצחו הנאצים יהודים באמצעות גז והאתר הראשון בו נערכה ההשמדה במקום קבוע. 

מחנה חלמנו מרוחק כשעה נסיעה מהעיר וולוצלאבק, בה נערך טורניר ההכנה הראשון לקראת העונה הנוכחית. וולוצלאבק אף הייתה המקום הראשון בשטחי הכיבוש הנאציים בו הוכרחו היהודים לענוד את הטלאי הצהוב הידוע לשמצה, המקור לצבע הצהוב של מדי מכבי.

במחנה המוות חלמנו הומתו מאות אלפי בני אדם, כ-98% מהם יהודים. במקום הנורא ההוא נעשה שימוש במשאיות גז בהן נדחסו גברים, נשים וטף ונחנקו למוות באדי המפלט. משלוח היהודים הראשון הגיע למחנה ב-7 בדצמבר 1941, בדיוק ביום בו מעברו השני של העולם תקפו היפנים את בסיס הצי האמריקני בפרל הארבור. כיום חלק גדול מהמחנה נהרס ובמקום קיים מוזיאון, אנדרטה ומצבות המזכירות את הזוועות שהתרחשו בו.

אנשי המשלחת של מכבי, שהגיעו לבושים כולם במדי המועדון, סיירו במקום וזכו לקבל הסבר מפורט על מחנה ההשמדה מפי מדריך מקומי. הזעזוע של כולם, במיוחד אלה שנחשפו לסיפורים בפעם הראשונה, היה עמוק מאוד. "מישהו אמר פעם שאם אתה לא מכיר את ההיסטוריה שלך, אין לך עתיד מבטיח. היום כל חברי קבוצת הכדורסל מכבי FOX תל אביב חלקו כבוד לקורבנות היהודים במחנה הריכוז חלמנו", אמר המאמן יאניס ספרופולוס לאתר הרשמי של מכבי. "זה היה המעט שיכולנו לעשות כדי לכבד את זכרם וכדי לכבד את זכרם של כל בני העם היהודי שנרצחו בשואה".

"אנחנו כאן במחנה חלמנו. זה כל כך עוזר לחוות זאת", סיפר טאריק בלאק לאתר הרשמי של מכבי. "אתה שומע ולומד כל כך הרבה על השואה. אתה יודע על הרס הקהילה היהודית באירופה ככלל, אבל ממש להיות פה במקום בו זה קרה - הראשון מסוגו - זה מטלטל. תפילותיי עם אלה שאיבדו את חייהם ועם בני משפחותיהם. אני מתפלל שמצוקות כאלה יהיו לקחים שנלמד מהם ונצמח מהם". 

"רוע שכזה הוא דבר בלתי מתקבל על הדעת בעולם, לנהוג ככה בקבוצת אנשים", הבהיר בלאק, וסיפר: "אני יכול בהחלט להתחבר לזה כי בקבוצה לה אני משתייך, אפרו-אמריקנים, עברנו קשיים משלנו במדינה שלנו בצורות דומות וזה בלתי מתקבל על הדעת. זה לחלוטין לא מקובל".

מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×