תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

"את הפוטנציאל היה קשה לפספס"

ההגעה למועדון, שחקנים שיצאו מאותה קבוצה, רגעי הקושי, הנקודות שהיה צריך לחזק ומסר חשוב להורים. ראיון עם עודד שלום, המאמן הראשון של דני במכבי

16/11/2020  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · נוער · "את הפוטנציאל היה קשה לפספס"
דרך ארוכה עברה מאז שדני אבדיה הגיע מהרצליה ועד דראפט 2020. מדובר כמובן בהשקעה אישית שלו, אבל גם של המון שעות סבלנות, אימון, הדרכה מקצועית, ליווי אישי, סבלנות והקפדה על כל פרט. זה הזמן להבין איך הכל התחיל עם עודד שלום, המאמן הראשון של דני במועדון וכיום מנהל התפעול במחלקת הנוער המפוארת של מכבי תל אביב.
 
מתי אימנת לראשונה את דני?
"אימנתי לראשונה את דני בקבוצת נערים א' לאומית כשהוא היה בתחילת כיתה ט', הוא היה בן 14 וחצי. זו הייתה שנה מיוחדת, בפעם הראשונה היה איחוד של שני שנתונים (ט'+י') כשדני ודורי סהר יחד עם עוד שלושה שחקנים צעירים בשנה הצטרפו לשנתון מעל, שבו שיחקו עידן אלבר, נווה בן שמן, שיר מוראידי ועוד 4 שחקנים מדהימים שעזרו לכולם להשתפר - יובל ונדב אורון, ניר קוניק וגל כהן. שנה לאחר מכן הצטרפו גם יונתן אטיאס ועמית אהרוני, מה שאומר שמהקבוצה הזו יצאו 7 שחקנים שכדורסל זה המקצוע שלהם".
 
אתה זוכר את הפעמים הראשונות שפגשת את דני? מה חשבת עליו?
"הפעם הראשונה בה ראיתי את דני היה כששיחק בהרצליה בכתה ז' מול הקבוצה שלנו. אחר כך אבי אבן ואורן אהרוני הצליחו להביא אותו אלינו. בכתה ח' דני שיחק בקבוצת הילדים לאומית ולא בלט מקצועית, אבל את הפוטנציאל היה קשה לפספס. כשהתחלנו לעבוד ביחד עם המאמנים מלאדן שסטן, וליקו פרוביץ', נועם לוי ואלעד צ'יפליק, כמובן בליווים ותמיכתם של אלון בן זקן ואורן אהרוני, היה לדני מאוד קשה להתמודד עם שחקנים פיזיים ממנו. הוא היה רק 1.84 ולא פיזי, בלשון המעטה".
 
"באימונים היו פעמים שדני נשבר והיו המון שיחות, לגרום לו להבין שהוא צריך לעבוד הרבה יותר קשה ונכון מכולם כדי להצליח", נזכר עודד. "דני היה רגיל לשחק בקבוצות הקודמות שלו כקלע, מסירות והגנה לא היו הצד החזק שלו. בשיחה עם זופי, אבא שלו ושחקן נבחרת יוגוסלביה הגדולה וקפטן הכוכב האדום, דיברנו על כך שעדיף לדני להיות מוביל כדור כדי שיפתח את יכולת המסירה שלו. זופי לא כל כך אהב את הרעיון ואמר שבסוף בעיתון כותבים מי קלע. המעבר הזה של דני לשחק כרכז תרם לפיתוח היכולות האישיות שלו".


 
מה המטרות הראשוניות שלך כמאמן עם שחקן שמסומן כפוטנציאל?
"לגרום לשחקן להאמין בעצמו ובדרך המקצועית. בגילאי נערים, להגדיל את כמות האימונים ל-10 יחידות שבועיות והכי חשוב לתת לשחקן בטחון לטעות ולא להסתכל רק על תוצאת המשחק הקרוב".
 
על מה עובדים כדי להפוך ילד רזה וגמלוני לשחקן שיודע להוריד כדור לקרקע, לקלוע ולשחק עם בטחון?
"בגיל 14 ושמונה חודשים דני היה כאמור 1.84 מ', בגיל 16 ושלושה חודשים דני היה בגובה שני מטרים. העבודה איתו בפן האישי כללה קודם כל עבודה גופנית. אחר כך באימוני הקבוצה הדגש היה על הטקטיקה האישית וטקטיקה בשטח קטן עם מספר מצומצם של שחקנים ובמגרש הפתוח. ובסוף ההתמקדות בפיתוח היכולות הטכניות האישיות של קליעה, מסירה ושליטה בכדור. כמו כן, לדני הוצמדה תזונאית ספורט שדאגה לתפריט ולמעקב".
 
באיזה שלב הבנת שהוא באמת יכול להפוך לשחקן בולט ולמה?
"כשהוא היה בכתה ט' נסענו לטורניר בבולוניה, זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי את דני משחק ברמות הכי גבוהות באירופה. דני ודורי הובילו אותנו למקום השני. כמה חודשים לאחר מכן, בתחילת י', נסענו לטורניר בבדאלונה ששם מול ברצלונה, חובנטוד בדאלונה, אסטודיאנטס ועוד דני נבחר לחמישיית הטורניר. זו מבחינתי האינדיקציה לבחון את רמת השחקן אצלנו במועדון".


 
"בטורנירים האלה ניתן לבחון האם השחקן חזק מנטלית, כמה הוא מתנהל במקצוענות, התמודדות פיזית מול שחקנים בכירים ורמה טכנית וטקטית בהשוואה לטובים בגילו באירופה", מסביר שלום. "אחרי שראיתי שדני לא נופל ואף עולה על רוב השחקנים, הבנתי באמת שיש משהו מיוחד ביד".
 
מה המסר שלך לשחקנים צעירים שמגיעים למחלקת הנוער של מכבי עם חלום להיות שחקנים מקצוענים?
"להאמין בעצמם, לעבוד קשה ונכון, תמיד יהיה מישהו יותר חזק וגבוה מהם, ולהיות בטוחים שמחלקת הנוער שלנו עושה את כל המאמצים כדי למצות את פוטנציאל השחקן ולהגיע ליעד המשותף - הגעת השחקן לרמות הכי גבוהות שהוא יכול להגיע.
ויש גם מסר חשוב להורים: תהיו הורים, לא מאמנים. תשאירו את העבודה למקצוענים".
 
מה צריך לעשות שחקן צעיר שהמאמן צועק עליו או מוריד אותו לספסל אחרי טעות?
"ברמה המקצועית לנסות להבין את השורה התחתונה של מה שהמאמן מבקש וברמה המנטלית להבין שהמהלך נגמר וצריך להיות מוכנים למהלך הבא, לא לחשוב על העבר".
 
מה הרף מבחינת דני אבדיה?
"בראיון הראשון של דני בספורט 5 בסוף כתה י' שאלו אותו מה החלום שלו והוא ענה שלשחק באירופה ולהתפרנס מכדורסל. אני לא חושב שבחלומות הכי פרועים שלו, לפחות עד אמצע כתה י', דני לא חלם להגיע לסיטואציה בה הוא נמצא כעת. זה אומר שתמיד הוא יוכל להציב לעצמו יעדים וחלומות חדשים ולנסות להגשימם, יש לו את כל הכלים לעשות זאת".
מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×