תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

עצמאות בצהוב-כחול

לא צריך ללכת רחוק כדי ללמוד שיעור היסטוריה בווינריות ומכביזם. הצעד המשמעותי הראשון היה כבר בקיץ 1969

12/04/2021  |  מאת: רועי גלדסטון
ראשי · תרומה לקהילה · עצמאות בצהוב-כחול
עצמאות בצהוב-כחול
לרגל יום הולדתה ה-73 של מדינת ישראל, שווה לחשוב על המושג "עצמאות", ששזור בצורה כל כך מובהקת בהיסטוריה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב.

נהוג לחשוב שמאז ומתמיד מכבי תל אביב הייתה גדולה, חזקה ונהנתה מתקציבים גדולים. לא כך היו תמיד פני הדברים. בין השנים 1965 ל-1969 הפועל תל אביב זכתה בשלוש אליפויות מתוך חמש, שתיים מהן רצופות. ובאותן שנים דווקא מכבי התקשתה מאוד. ולא רק על המגרש.

קיץ 1969 ניתן לסימון כנקודת שבר של ממש. הקופה הייתה ריקה ובמלון רמת אביב כונסה ישיבת חירום על ידי חוג האוהדים של מכבי תל אביב. באותה ישיבה מונה עו"ד צעיר, שמעון מזרחי שמו, ליושב הראש הזמני מטעם חוג האוהדים לתקופה של שלושה חודשים. המינוי הזמני הוארך אז עוד קצת, ונמשך עד היום - 52 שנים לאחר מכן.אחד המהלכים הראשונים שעשה מזרחי על מנת למלא שוב את הקופה הריקה היה בלילה שבו הוא וחבריו להנהלה עטפו את מגרש מכבי הישן בבד יוטה והחלו למכור כרטיסים בחדר המדרגות למי שמעוניין לצפות במשחקים של מכבי. לימים סיפר מזרחי שהראשונים לרכוש כרטיסים היו חברי ההנהלה ששילמו שתי לירות עבור כל כרטיס.

בעיניי, זה אחד הסיפורים שמסמלים יותר מכל את היציאה לעצמאות של מכבי. מדובר במועדון יצירתי ופורץ דרך. כזה שלוקח את גורלו בידיו. שהעומדים בראשו תמיד ידעו להיות חלוצים ולמצוא את הדרך לעצמאות, כפי שעשה שמעון מזרחי יחד עם חבריו. ומה שקרה מאז, היסטוריה.נקודה נוספת שמדגימה את היצירתיות והחלוציות הייתה הרצון של מכבי להדפיס את שם המותג "עלית" (נותנת החסות הראשית של הקבוצה) על חולצות המשחק. המהלך נתקל בהתנגדות עזה של הערוץ הראשון, אך בסופו של דבר החזון עבר את מבחן הכשרות ואושר. מכבי הייתה חלוצה בכך ששיחקה עם הדפס של גוף מסחרי על חזית חולצת המשחק, אלמנט חשוב נוסף בהכנסות ובעצמאות הכלכלית.

היו אלה שני מהלכים שבהם אנשי מכבי פרצו את הדרך, "הזיזו קירות" ומצאו פתרונות. המכבים התרוממו מהאשפתות ובעמל רב בנו במו ידיהם אימפריה: 54 אליפויות, 44 גביעי מדינה, 6 אליפויות אירופה, גביע בין-יבשתי אחד וגם אליפות הליגה האדריאטית.

חג עצמאות שמח!


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×