תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

"הפעילות חשובה שבעתיים בצל האירועים באירופה"

מכבי ערכה יחד עם המרכז לאימפקט יהודי, ההסתדרות הציונית העולמית ושגריר ישראל בסרביה אירועים לציון 30 שנה ליחסים בין המדינות ו-45 שנים לזכיה בבלגרד

12/03/2022
ראשי · תרומה לקהילה · "הפעילות חשובה שבעתיים בצל האירועים באירופה"
יום חמישי האחרון היה מועד בו נערכו סדרת אירועים רשמיים במעמד שגריר ישראל בסרביה, יהל וילן לציון 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים הרשמיים בין ישראל וסרביה ו-45 שנים לזכייתה הראשונה של מכבי תל אביב בגביע אירופה בגמר שנערך בבלגרד. האירועים התקיימו במסגרת פרויקט "קבוצה אחת – עם אחד", בהובלת המרכז לאימפקט יהודי, המחלקה לישראל ולהנצחת השואה בהסתדרות הציונית העולמית ומועדון הכדורסל מכבי תל אביב, בשיתוף שגרירות ישראל בסרביה. המארגנות והמארגנים פועלים יחד לקידום הספורט ככלי למאבק באנטישמיות והשנאה, יחד עם חיזוק הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות באירופה דרך משחקיה של מכבי Playtika תל אביב ביורוליג.

אירועי הפתיחה החלו ברביעי בהקרנה חגיגית בסינמטק בלגרד של "על המפה", סרט המתעד את זכייתה הראשונה וההיסטורית של מכבי בגביע אירופה לפני 45 שנה. בהמשך לכך, נערך בחמישי בבוקר טקס הנחת זרים באתר ההנצחה סטארו סיימישטה, המנציח את עשרות אלפי יהודי סרביה שנרצחו בשואה. לאחר מכן התקבלו נציגי המשלחת כאורחי כבוד בפרלמנט הסרבי ונפגשו בין היתר עם חבר האסיפה הלאומית ולדימיר מרינקוביץ', ראש שדולת הידידות ישראל-סרביה בפרלמנט הסרבי. לאחר מכן, המשיכה המשלחת לסיור בעקבות שורשי הציונות בעיירה זמון, שם התגורר הרב יהודה אלקלעי ושכניו משפחת הרצל, וכן חזתה בקשר האדוק בין הכנסיה בסרביה לשורשיה היהודיים.  באירועים לקחו חלק השגריר יהל וילן, יו"ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב שמעון מזרחי, אגדת הכדורסל טל ברודי, מנכ"ל המועדון עדלי מרכוס, כוכב העבר וכיום סמנכ"ל שיווק ומכירות דורון ג'מצ'י, נציג המרכז לאימפקט יהודי, אל"מ במיל' אביעזר סגל, מנכ"לית המחלקה לישראל ולהנצחת השואה בישראל ובתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית שרית הנדקנופף ומכובדים נוספים. 

פרויקט "קבוצה אחת – עם אחד" הינו שיתוף פעולה ייחודי הנוצר מתוך ההכרה בחשיבות הרבה של הספורט לקידום ערכי הסובלנות ולמניעת שנאה בחברה, ומתוך הרצון להביע סולידריות ותמיכה בקהילות היהודיות בצל אירועי האנטישמיות הרבים המתחוללים ברחבי העולם, ובמיוחד באירופה בשנים האחרונות."השנה אנו מציינים 30 שנה ליחסי ישראל-סרביה ו-45 שנים לזכייתה הראשונה של מכבי תל אביב בגביע אירופה בגמר 1977, שהתקיים בבלגרד. 4,000 אוהדים ישראלים קיבלו אישור מיוחד להגיע לבלגרד, חרף העובדה כי בין שתי המדינות לא היו אז יחסים דיפלומטיים", הזכיר שגריר ישראל בסרביה, יהל וילן. "לרגל שני האירועים האלה, חברה השגרירות למרכז לאימפקט יהודי, להסתדרות הציונית העולמית ולמועדון הכדורסל של מכבי תל אביב על מנת לארגן אירוע הצדעה לאותה זכיה הירואית כאן בבלגרד. אירוע זה פתח גם את שנת ה-30 ליחסי שתי המדינות ואנחנו שמחים וגאים לארח בו את טל ברודי, 45 שנים אחרי שהניף כאן את גביע אירופה".

"אני שמח ששיתוף הפעולה בין מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, המרכז לאימפקט יהודי וההסתדרות הציונית העולמית נמשך", אמר שמעון מזרחי, יו"ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב. "לאחר אירוע פתיחה גדול במוזיאון היכל המכבים בתחילת עונת המשחקים, קיימנו פעילות במילאנו, בברלין, כעת בבלגרד והיד עוד נטויה. כידוע, עברו בדיוק 45 שנים מהזכיה ההיסטורית של מכבי בגביע אירופה הראשון, ממש כאן בבלגרד. הביקור הזה והפעילות הזו חשובים שבעתיים בעיתוי זה בצל האירועים באירופה בימים אלה. הדבר הזה ממחיש את החשיבות של הפעילות הזו והעובדה שמדינת ישראל תמיד תהיה הבית של כל יהודי באשר הוא. נמשיך בפעילות ונחזק את הקשר עם יהודי התפוצות"."אנו מציינים שני אירועים היסטוריים שחקוקים בדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל. שילוב בין שני האירועים האלה מראה כיצד ספורט יכול לקדם יחסים דיפלומטיים בין שתי מדינות, כפי שקרה בזכות אותו משחק היסטורי בו לראשונה בתולדות המדינה זכתה קבוצה ישראלית באליפות אירופה", המשיך רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי. "נמשיך לקדם יחד עם שותפינו את החיבור החשוב של הקהילות היהודיות בתפוצות למדינת ישראל דרך הספורט. אנצל את ההזדמנות לאחל למכבי תל אביב הצלחה ושתמשיך להשאיר את הספורט הישראלי על המפה".

"הספורט הינו פלטפורמה שיכולה לאחד, לשבור מחיצות בין אנשים, להפחית סטיגמות ולחבר בין עמים", הדגישה טובה דורפמן, סגנית יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. "אנו שמחים לקחת חלק בפרויקט שעושה זאת בצורה הטובה ביותר ועם שותפים שנאמנים לקידום ערכי הסובלנות, שמירה על זיכרון השואה לטובת עתיד טוב יותר, ובניית גשר עם קהילות יהודיות מקומיות - כגון הקהילה היהודית הנהדרת של בלגרד. אנחנו נרגשים לקחת חלק בשני האירועים ההיסטוריים – ציון 30 שנות יחסים דיפלומטיים עם סרביה ו-45 שנה לזכיה הראשונה של מכבי ת"א בגביע אירופה – אירועים ששימחו אומה שלמה בעבר, אך השפעתם החיובית נמשכת גם היום ותימשך גם בעתיד".

מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×