תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

לשבור את הקרח: דורון שפר בראיון חגיגי

האייסמן האגדי, שעומד להיכנס להיכל המכבים, מדבר על הרגע המיוחד בקריירה, הכינוי שהוצמד לו, השותפות עם עודד קטש והדבק שמחבר את האוהדים ביד אליהו

17/11/2021
ראשי · היסטוריה · לשבור את הקרח: דורון שפר בראיון חגיגי
מאת: רועי גלדסטון

"זכיתי להרבה רגעים מיוחדים וזכורים לטוב. התצוגות נגד הקבוצות האיטלקיות בגביע אירופה, 8 השלשות בדרך לזכיה בגמר גביע המדינה נגד הפועל גליל עליון וההעפלה לפיינל פור במפעל האירופאי אחרי בצורת של 10 שנים. אבל יותר מכל אלה דווקא הפרישה שלי מהמשחק בגיל 28 בשיא אוני הייתה מבחינתי מהרגעים הזכורים והמכוננים בקריירה ובחיים", נזכר דורון שפר בראיון חגיגי לרגל כניסתו להיכל המכבים – היכל התהילה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב. "למרות שלא קלעתי סל ולא הנפתי גביע במהלך הפרישה, נראה שהבחירה שעשיתי והדרך שבה פרשתי נגעה והשפיעה על המוני אנשים, שמזכירים לי עד היום שאותו הרגע נתן להם הרבה חומר למחשבה והיווה עבורם מקור של חיזוק והשראה".

כולנו מכירים את סיפור חייך הלא-שגרתי. המחלה; העובדה ששלוש פעמים פרשת וחזרת; הוצאת שני ספרים; המסע שעברת. אם היית יכול לזקק מסר אחד ולשלוח אותו לאוהדי מכבי, שכל כך מעריכים אותך, מה היה המסר?
"שמכל האלים והאלילים לא לשכוח את ראשי התיבות של מ.כ.ב.י". 

מי הדביק לך את הכינוי "אייסמן" ומדוע? אהבת אותו?
"לזכרוני הכינוי 'אייסמן' ('איש הקרח') הודבק לי עוד בארץ במהלך השנים ששיחקתי בהפועל גליל עליון. אם אני לא טועה על ידי העיתונאי ערן סלע... צריך לבדוק. הכינוי ניתן לי בעקבות קור הרוח שהפגנתי על המגרש ומחוצה לו. הגם שהבנתי מדוע הכינוי ניתן לי, היה לי קשה להתחבר אליו כי ידעתי שבתוכי התחוללו הרבה סערות ובערה אש שלא תמיד ידעתי איך להכיל ולהתמודד איתה".עד כמה הכדורסל הוא חלק מחייך כיום?
"חלק בלתי נפרד. היום אני משתמש במשחק הכדורסל כמקור חינוכי, טיפולי והעצמה דרך מפגשים, סדנאות והרצאות שאני נותן לילדים, נוער ומבוגרים. בנוסף, הוצאתי שני ספרים שמשחק הכדורסל מאד נוכח בהם ומדי פעם אני משחק עם הילדים והחברים בשכונה בלי לספור, בעיקר לבריאות ולהנאה".

נסה לאפיין את עמיתך, עודד קטש השחקן. 
"על היכולות של עודד על המגרש אין לי כל כך מה להרחיב. הכישרון שלו, הביצועים שלו וההישגים שלו מדברים בעד עצמם. נראה שלכל הדעות עודד הוא מהשחקנים המוכשרים והמצליחים בהיסטוריה של הכדורסל בארץ. עד כמה שעודד היה גדול בתור שחקן, הוא גדול הרבה יותר כבן אדם".
"במהלך השנים עודד היווה בשבילי תזכורת ומקור השראה לתכונות חשובות ונעלות", מספר שפר. "היצירה והחדווה שהוא הביא איתו למגרש הזכירו לי לא פעם לשחרר רצינות יתרה , מתחים ולחצים. הכנות, הרגישות, התבונה והאותנטיות שלו הרשימו וריגשו אותי שוב ושוב. ובעיקר יכולת הנתינה שלו והלב הגדול, שנגעו ונכנסו עמוק ללבי".היום אתה תופס את המושג "ניצחון" בצורה קצת אחרת, אולי פחות מוחלטת. מה זה ניצחון בעיניך?
"לא במקרה השורש של המילה ניצחון הוא נ.צ.ח, אני מוצא בכך רמז שניצחון אמיתי נשאר לנצח.
ומה שנשאר לנצח להבנתי ומבחינתי הם המעשים הטובים שלנו. כשאנחנו עושים מעשה של חסד וצדקה; כשאנחנו עוזרים ומושיטים יד לחלשים ולנזקקים; כשאנחנו מכבדים את ההורים והמבוגרים; כשאנחנו אומרים מילה טובה ומאירים פנים; ובמגרשי הכדורסל כשאנחנו מנצחים ונשארים צנועים; כשאנחנו מפסידים בכבוד ולא מאשימים; וכשאנחנו מעודדים ותומכים וערבים זה לזה בניצחונות ובהפסדים. אלה מעשים שלצערי לא מקבלים מספיק כותרות בעיתונים, אבל אם מתבוננים טוב נראה שבסופו של יום אותם מעשים קטנים הם הניצחונות הגדולים שמלווים אותנו לאורך השנים".

מה הדבר הכי מיוחד ביד אליהו? 
"לראות אלפי אוהדים מכל המינים ומכל הגוונים - גברים ונשים, מבוגרים וצעירים, אשכנזים וספרדים, דתיים וחילוניים, ימניים ושמאלנים, עשירים ועניים... ולמרות הדעות השונות, הפרצופים השונים והלבושים השונים, כולם שרים יחד מכבי... מכבי... מכבי... האחדות הזאת מרגשת ומחזקת אותי כל פעם מחדש".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×