תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

עמוד התווך

יהושע רוזין היה כבר בגיל 14 בין מקימי קבוצת הכדורסל הראשונה של מכבי תל אביב, התמנה למאמן בגיל 20 והוביל את המועדון להישגים. כעת נכנס להיכל המכבים

18/01/2022
ראשי · היסטוריה · עמוד התווך
עמוד התווך
יהושע רוזין זכרו לברכה, המאמן הראשון של מכבי בעידן הליגה בישראל, יהפוך ביום חמישי הקרוב לחבר היכל המכבים - היכל התהילה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב. כוכבי העבר של המועדון יעניקו אות הוקרה לבני משפחתו של רוזין במהלך משחק היורוליג הקרוב מול אולימפיאקוס. 

הוריו דב ומלכה עלו מפולין ומבלארוס בהתאמה, אבל גורשו מתל אביב על ידי העות'מאנים בפרוץ מלחמת העולם הראשונה ויהושע נולד ב-1918 באלכסנדריה שבמצרים. המשפחה חזרה לארץ כשהיה בן חצי שנה והוא גדל בת"א. בשנת 1932, כשהיה בן 14 בלבד, הצטרף לחמישה אחרים ויחד הפכו לקבוצת הכדורסל הראשונה של אגודת מכבי תל אביב. הם דאגו להצבת סלים במגרש הכדורגל ברחוב סלמה ובהמשך עברו למגרש ברחוב המכבי (מגרש מכבי הישן). 

רוזין שיחק במדי מכבי תל אביב בימים שלפני קום המדינה וכבר בגיל 20 הפך למאמן הראשון. הוא היה חלק מן המועדון במשך 40 שנים והדריך את הקבוצה בשנים הראשונות של הליגה בישראל, שנפתחה ב-1954/5. הצהובים שלטו בזירה ובתקופתו זכו ב-12 אליפויות (שיא ישראלי), תשעה גביעי מדינה, החלו לשחק באירופה והגיעו לגמר גביע המחזיקות ב-1967. תחת שרביטו של יהושע רוזין שיחקו וגדלו שחקנים מובילים רבים, ביניהם אברהם שניאור, תני כהן-מינץ, זכריה עופרי, חיים שטרקמן, דוד פריש, אמנון אבידן, רלף קליין, טל ברודי והצעירים שהעלה לבוגרים, מיקי ברקוביץ' ומוטי ארואסטי. הוא היה המאמן הראשון של נבחרת ארץ ישראל, הוליך את הנבחרת הלאומית בשני טורנירי אליפות אירופה והיה בין מקימי בית הספר למאמנים ומדריכים במכון ווינגייט. 

יהושע רוזין, חתן פרס ישראל מ-1999 ויו"ר ארגון מאמני הכדורסל, סרב ב-1971 לאמן את נבחרת גרמניה המערבית באליפות אירופה ולקראת המשחקים האולימפיים במינכן. הוא נפטר ב-2002 והותיר אחריו אשה, שני בנים ונכדים. כעת יונצח שמו גם בהיכל המכבים של המועדון בו גדל ואותו עזר להציב על המפה.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×