תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

ווינר לאורך כל הדרך

רלף קליין שכל את אביו שנרצח בשואה, שרד בעצמו ואז הגיע לעולם הספורט. לאחר שעלה לארץ, החל להציב את מכבי על המפה באירופה. כעת נכנס להיכל המכבים

18/01/2022
ראשי · היסטוריה · ווינר לאורך כל הדרך
ווינר לאורך כל הדרך
רלף קליין זכרו לברכה היה סיפור של ניצחון. אישי, קבוצתי ולאומי. המאמן הראשון שהצעיד את מכבי תל אביב לזכיה באליפות אירופה הפך לסמל ישראלי ויהודי והשבוע יזכה לכבוד נוסף. במהלך המשחק מול אולימפיאקוס, ייערך טקס הכניסה להיכל המכבים של רלף קליין ומורהו יהושע רוזין ז"ל - שני המאמנים שהרימו את הרף והציבו אותו גבוה עבור הדורות הבאים. 

רלף נולד בברלין ב-1931 למשפחה הונגרית, שחזרה לבודפשט ב-1937 בעקבות רדיפות היהודים בגרמניה. עם פרוץ המלחמה היה גורלה של משפחת קליין עגום כמו של משפחות רבות אחרות. רודולף קליין, אביו של רלף, נרצח במחנה אושוויץ והבן שרד יחד עם אמו, אחיו ואחותו. 

לאחר מלחמת העולם השניה החל רלף הצעיר לעסוק בספורט ואף שיחק כדורסל בליגה הראשונה בהונגריה. ב-1951 עלה עם אמו לישראל, שירת בצבא והחל לשחק במכבי תל אביב תחת שרביטו של המאמן יהושע רוזין. הוא הפך לשחקן מפתח במדי הצהובים וייצג את ישראל בהופעתה הראשונה במשחקים האולימפיים (הלסינקי 1952) ובאליפות אירופה במוסקבה 1953.  כשחקן זכה רלף קליין עם מכבי תל אביב בשש אליפויות ושישה גביעי מדינה וב-1964 הפך למאמן. בקיץ 1969 התחוללה מהפכה במחלקת הכדורסל של אגודת מכבי תל אביב ורלף קליין הוקפץ לעמדת המאמן כמחליפו של יהושע רוזין, שאימן אותו ואת חבריו בעבר. 

בתור המאמן הראשי הוביל קליין את מכבי לזכיה ב-11 אליפויות, תשעה גביעי המדינה וכמובן בגביע אירופה לאלופות ב-1977 - העונה שהציבה את כולנו על המפה. 21 התארים בהם זכה כמאמן מכבי מציבים אותו, כמובן, בפסגת הזכיות יחד עם יהושע רוזין ז"ל. רלף מונה למאמן נבחרת ישראל ב-1977 וכעבור שנתיים הצעיד את החבורה בכחול-לבן לגמר אליפות אירופה בטורינו. הוא שב לקדנציות נוספות במכבי, הגיע לשלושה גמרי אלופות נוספים, אימן את סאטורן קלן וב-1983 חזר לגרמניה כמאמן נבחרת גרמניה המערבית - ניצחון אישי ולאומי נוסף. 

רלף קליין נבחר להשיא משואה בהר הרצל יחד עם מיקי ברקוביץ' ביום העצמאות 2004 וכן הפך לחתן פרס ישראל בשנת 2006. הוא נפטר לאחר מאבק ממושך עם מחלת הסרטן ב-7 באוגוסט 2008 והוא בן 77 שנים. רלף הותיר אחריו אישה, 3 ילדים ונכדים. כעת יונצח שמו גם בהיכל המכבים.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×